Koronavirus

Blatný: Příští týden bude nejkritičtější

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v ČT uvedl, že příští týden bude nejkritičtější. Může být potřeba v rámci pracovní povinnosti povolat 300 lékařů a až 1000 sester.

„Následující týden bude nekritičtější,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Pokud všechno půjde podle předpokladů, měla by se podle něj poté začít situace zlepšovat. V nemocnicích se opatření projeví za dalších deset dnů.

Česko podalo dvě oficiální žádosti do systému včasného varování reakce EU (EWRS – Early Warning Response System). „Dva požadavky odešly do systému. Jedná se o dva pacienty z Pardubického kraje, jiné požadavky vzneseny nebyly. Nyní je situace závažnější než byla před 14 dny, “ řekl Blatný v pořadu Otázkách Václava Moravce. O jejich transportu teď rozhodují konkrétní zahraniční nemocnice.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že o nákupu léku ivermektin se dozvěděl až ve chvíli, kdy už v České republice byl. Několik desítek tisíc balení za 15 milionů korun pomohl do Česka z Bulharska dovézt Andrej Babiš. Blatný varoval před tím, aby se lidé k ivermektinu, který se za běžných okolností používá k léčbě parazitů u zvířat, upírali jako k léku na covid.

Ministerstvo užití léku povolilo pouze k užití v nemocnicích. „Já bych si ivermektin nevzal. Dávky používání v případě covidu jsou několikrát větší, než je jeho původní indikace, může být spojen s postiženým jater a ledvin. Je potřeba to hlídat a kontrolovat,“ uvedl Blatný.

Zdroj: seznamzprávy.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button