Koronavirus

Blatný: Opatření začínají fungovat, není ale možné polevit

K testování v podnicích Blatný řekl: „V souvislosti s plošným testováním narůstá počet prováděných AG testů, přibývá preventivních testů, to je žádoucí. Relativní pozitivita záchytu je srovnatelná s tím, co jsme vídali u testů pro veřejnost, kolem 1-2 procent. To velmi dobře koreluje s daty, která máme ze zahraničí, totiž že v populací je kolem 2 procent superpřenašečů, kteří i když jsou sami bezpříznakoví, mohou ohrozit na životě a zdraví ostatní. Toto je předmětem testování, to relativně malé procento lidí, kteří nemoc v populaci šíří.“

Blatný: Opatření začínají fungovat

„Chtěl bych dnes začít mírným optimismem s tím, že se zdá, že opatření, jak jsou nastavená, začínají velmi mírně fungovat, ale v žádném případě není možné polevit,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO).

V Česku byl podán milion dávek vakcíny, tvrdí ministr

K očkování Blatný řekl: „K 11. březnu bylo vykázáno 999 395 podaných dávek, k této minutě to bylo již více než milion. Jednotlivých osob bylo očkováno více než 700 tisíc a 287 670 mělo ke včerejšímu večeru i druhou dávkou. Během března by mělo přijít 1 133 694 dávek, nejčastěji Pfizer, v dubnu minimálně 2 120 797 dávek, ve druhé polovině očekáváme i dávky Johnson and Johnson. Do očkování se významně zapojili praktičtí lékaři, více než 63 procent samostatných ordinací je zapojeno. Praktici podali 57 tisíc dávek ke včerejšímu večeru, téměř 20 procent tvoří senioři nad 80 let a téměř 70 procent 70-79 let.“

stovek.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 11 083 potvrzených případů covidu, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Očkováno proti covidu bylo ve středu i čtvrtek každý den rekordních více než 44 000 lidí. Podán tak byl téměř milion dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo asi 288 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Ve čtvrtek mírně klesl počet hospitalizovaných s covidem-19. Od pondělí do středy se držel kolem 9000, zatímco ve čtvrtek bylo hospitalizovaných podle statistik 8675, z toho 1940 ve vážném stavu.

Ministerstvo ale počty hospitalizovaných za předchozí dny opakovaně zpětně navyšovalo, a to až o několik stovek. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19.

Více než polovina lékařů je naočkovaná, řekl Blatný

Téměř 60 procent cílové populace lékařů a více než 72 procent lékařů v lůžkové péči je nyní podle Blatného naoočkováno. „Máme personál, který se může starat o pacienty. Kdyby se tak nestalo, při počtu nakažených mezi zdravotníky, co byli v minulosti, by systém už dávno nefungoval. Klesá i počet nakažených pracovníků a klientů v zařízeních sociálních služeb,“ řekl ministr.

Testování ve firmách potrvá do května, řekl ministr

Blatný se ještě vrátil k testování a řekl, že ve firmách se uskuteční pravidelné kontroly. „Počítejme s tím, že testování bude trvat několik měsíců, já odhaduji minimálně do května,“ dodal.

Zdroj: seznamzpravy.cz, čtk

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button