Koronavirus

Blatný: Lidé chtějí jít pít a my jim v tom musíme zabránit

Pokud se lidé o Velikonocích „utrhnou ze řetězu“ a nebudou dodržovat protiepidemická opatření, hrozí, že se školy otevřou 12. dubna jen na týden. Pak se epidemie covidu zase zhorší. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to řekl před poslanci v reakci na porušování protiepidemických opatření s příchodem slunečného počasí. Konkrétně mluvil o „velkém průseru“.

S oteplením lidé vyrazili do parků a na další veřejná místa, někteří nedodržovali rozestupy a neměli respirátory. Už v úterý se naplnily parky a cyklostezky či pražská náplavka, stejně tomu bylo i ve středu. Blatný na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví hrozil uzavřením škol, které se přitom ještě ani neotevřely.

„Zcela otevřeně říkám, že když lidé nebudou dodržovat opatření, tak 12. dubna otevřeme školy maximálně na týden. Když se lidi utrhnou z řetězu o Velikonocích, tak máme fakt velký průser,“ prohlásil Blatný a za hrubá slova se několikrát omluvil.

Poslanec Marek Benda (ODS) spojoval větší množství lidí venku se zákazem cestování mezi okresy, protože Pražané nemohou opustit hlavní město. „To, co se dělo v úterý na náplavce, se bude opakovat celý týden. Z epidemického hlediska je to pro mě nepochopitelné. Proč lidi nepustíte na chaty?“ ptal se Benda a obvinil ministra, že si „s Prahou vyřizuje účty“.

Lidé chtějí jít na náplavku pít

Blatný ale poukázal na to, že se Pražané scházejí v centru města a ne v přírodě na jeho okraji. „Lidé chtějí jít na náplavku pít, chtějí jít k řece a my jim v tom musíme zabránit. Když s tím nic neuděláme, vrátíme se tam, kde jsme byli. Tito lidé, kteří se neumějí chovat ve svém vlastním městě, pojedou do celé země a tam se budou chovat úplně stejně,“ nesouhlasil ministr. Přirovnal to k zimní situaci v Krkonoších.

O umožnění cest Pražanů alespoň do středočeských okresů Praha-západ a Praha-východ žádali ministerstvo vnitra v minulých dnech zástupci hlavního města. Resort to odmítl s odvoláním na stanovisko právě ministra zdravotnictví.

Zároveň Blatný řekl, že bude proti rozvolnění opatření, zakazujících kolektivní sport dětí. Návrat do škol je podle něj postaven na tom, že se mezi sebou jednotlivé skupiny nepotkají, což by se ale dělo právě na sportovních kroužcích. „Sportu si vážím, ale budu ho podporovat až na to bude čas a nebude to zhoršovat stav epidemie a plnit nemocnice,“ doplnil.

Hamáček: Problém není, že jsou lidé venku, ale že nemají roušky

Pozornost budila opět hlavně pražská podskalská náplavka, kde v úterý večer lidi musela vyhánět i policie. Podobně zasahovali policisté i jinde v Praze. Ve středu deklarovali, že na náplavce bude hlídka za hezkého počasí přítomná trvale.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) k tomu uvedl, že problém není, že lidé vyrazili ven, ale že nedodržovali rozestupy a nenosili povinné chirurgické roušky či respirátory. I ve středu se stovky Pražanů vydaly do parků bez ochrany úst a nosu.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button