Koronavirus

Blatný: je plán, že 11. duben bude posledním dnem nouzového stavu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) promluvil v neděli v Otázkách Václava Moravce o tom, že současným plánem je rozvolňovat od 12. dubna. Do 11. dubna Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu. Blatný varuje, že je třeba dodržovat stávající opatření a nepodléhat falešné naději.

Prodloužený nouzový stav není trest, ale může pomoci, aby byl opravdu posledním nouzovým stavem, v což věří ministr zdravotnictví Jan Blatný (z ANO).

Měl by tedy k 11. dubnu nouzový stav v Česku skončit a od 12. dubna se začne rozvolňovat? „Já si myslím, že to je plán, tak jsme se o tom bavili a tak v současné době rozhodla i Poslanecká sněmovna,“ uvedl Blatný v Otázkách Václava Moravce.

„Je reálné, že od 12. dubna se bude moci začít něco měnit. Slíbit to ale teď nemůžu, protože je to na nás. Věřím, že se to stane a je to náš plán,“ pokračoval.

Varování před falešnou nadějí

Blatný by si přál, aby bylo možné od 12. dubna skutečně rozvolňovat. Včetně návratu dětí do škol.

„Předpoklad uvolňování škol od 12. dubna, který já vidím jako nejbližší možný termín a všechny ostatní kroky předpokládají – a proto jsme chtěli prodloužení nouzového stavu – aby minimálně do té doby byla dodržována stejná opatření. Ve chvíli, kdy podlehneme nějaké falešné iluzi a nebo přání, že přece se to už lepší, tak už na to nemusíme tolik dbát, tak může dojít k razantním změnám, které si nikdo nepřeje,“ varoval Blatný.

Lidé by se dál neměli potkávat mezi rodinami a neměli by pořádat večírky, upozornil Blatný.

Co se návratu dětí do škol týče, první do škol má nastoupit 1. až 4. třída rotačním způsobem a ve středních školách ti, kteří mají praktickou výuku v malých skupinách, žáky pak čeká testování dvakrát týdně, potvrdil Blatný.

Kdy se vrátí do škol druhý stupeň? „Nebylo by správné dávat fixní čas. To, že nás někdo tlačí do nějakých pevných termínů potom akorát může vyvolávat nějaké naděje, nebo případně zklamání,“ podotkl Blatný. „Já vám neřeknu, jestli za 14 dní nebo za 3 týdny se budeme moci posunout dál, bude to záležet na tom, jak se bude ta situace vyvíjet,“ doplnil.

Přísnější kontroly karantény mají prodlevu

Blatný spolu s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) na začátku týdne avizoval, že se rozeběhnou přísnější kontroly dodržování karantény. Nestalo se tak, plán na ně uvízl. Policejní prezidium Blesk Zprávám potvrdilo, že jednání o nich dále probíhají.

„Kontroluje se zatím, ale ta dominantní kontrola je na hygienické službě a ta má omezené kapacity,“ uvedl k tomu ministr Blatný. Apeloval v ČT na lidi, aby karanténu skutečně dodržovali. „Tak jako si někdo po několika pivech nesedne za volant, tak někdo, kdo může ohrozit své spoluobčany, by měl zůstat doma tak, jak by to mělo zůstat nařízeno,“ vyzval Blatný.

Požadovat na vládě bude, aby se zkrátila doba antigenního testování ve firmách ze 7 na 5 dnů. „Počítám s tím, že se to stane. Budu to znovu opakovaně požadovat. Největší problém je ve velkých firmách, ty malé to zvládnou, pro velké to je obrovská logistická zátěž,“ připustil. Testovat jednou týdně ani podle epidemiologa Maďara nestačí.

Blatný na procházce Prahou

Blatný upozornil na to, že je stále část lidí, která opatření nedodržuje. Chválil naopak ty, kteří je dodržují. „Já jsem se včera byl projít po Praze, našel jsem 16 kilometrů, můžu dokázat na hodinkách. A byly zajímavé dvě věci: jednak část lidí opravdu ta opatření nedodržuje a část lidí je dodržuje. Tak se zaměřme na ty, kteří to dodržují – ti jsou ti zodpovědní, je to tak dobře. A čím více těchto lidí bude, tím větší pravděpodobnost je, že opravdu 12. dubna je reálný termín,“ uvedl Blatný.

Zmínil i druhý poznatek – lidé podle něj na kontroly reagují pozitivně. „Když se během odpoledne udělalo hezčí počasí a vyšly ven větší počty lidí, tak se mezi nimi objevili jednak strážníci, jednak covidové hlídky s modrými vestami a musím říct, že když byli lidé upozorněni, jak jsem zaznamenal, tak na to vždy reagovali velmi pozitivně,“ řekl v ČT ministr.

Proč nerezignuje?

Blatný však dostal i dotaz na to, proč to po vytýkacích dopisech od premiéra Andreje Babiše (ANO) nevzdá a sám nerezignuje?„Zažilo se slovo vytýkací dopis. Je to prostě dopis. Tak já jsem na něj odpověděl,“ uvedl Blatný, o jehož konci se spekuluje již několik týdnů. „Já jsem lékař a budu se rozhodovat vždy odborně,“ podotkl.

„Já si nemyslím, že manažersky selhávám a já na to vždycky panu premiérovi odpovím a myslím si, že je to nějaký způsob komunikace, který je v pořádku. Já mu to takhle vysvětlím,“ pokračoval Blatný. „Já v současné době neuvažuji o tom, že bych rezignoval,“ potvrdil.

„Když něco děláte, tak to přece nemůžete dělat s tím, že tady zítra nebudete. Já dělám svou práci tak nejlíp, jak jí umím. A dělám to s tím, že jí dokončím. Může se stát něco jiného, já to nemůžu vyloučit, ale rozhodně to není tak, že bych počítal s tím, že tady za týden nebo az dva nebudu. To bych se nemohl podívat lidem do očí, protože oni by mně pak třeba ani nechtěli poslouchat. Takže prosím vás, počítám s tím, že tady budu, budu dělat svou práci zodpovědně a odborně a nepočítám s tím, že někam odcházím,“ vzkázal Blatný a dodal: „Já se snažím, abych postupoval na základě odbornosti, protože jako odborník jsem do vlády přišel.“

Metou 3 tisíce hospitalizovaných

Čelíme jiné epidemii, než dříve, upozornil vedle Blatný s narážkou na mutace. Podle současné verze protiepidemického systému PES je Česko na úrovni indexu rizika 59 ze 100, tedy ve 3. stupni „psa“, kterého vláda však již zavrhla a připravuje jeho podstatně obměněnou variantu. „Na ten index úplně zapomeňme, ten byl počítán pro úplně jiný virus s úplně jinými reprodukčními schopnostmi,“ vzkázal Blatný.

Momentálně je v nemocnicích hospitalizovaných 7337 lidí s covidem-19. „Ve chvíli, kdy se i dlouhodobě pohybuje počet lidí kolem dvou, maximálně tří tisíc lidí v nemocnicích, kteří čerpají tato lůžka, tak můžeme téměř úplně obnovit všechnu ostatní péči,“ vzkázal.

Současná čísla jsou však „pořád obrovská“, upozornil Blatný. Nemocnice se starají o lidi, kteří jsou mladší, neumírají, ale zabírají lůžka na delší dobu, zmínil ministr. Obnovení elektivní péče může přijít v květnu, ale také až v červnu, poznamenal Blatný.

Zdroj: denikN, blesk.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button