Koronavirus

Blatný chystá pracovní povinnost i pro středoškoláky

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek při interpelacích prohlásil, že spolu s ministerstvem školství připravuje pracovní povinnost v souvislosti s epidemií koronaviru i pro středoškoláky a vysokoškoláky z určitých oborů. Rozhodnout by se mělo v pátek.

„Po dohodě s vedením vysokých škol a ministrem školství připravujeme pracovní povinnost pro studenty. Snažíme se to dělat citlivě. Vyhnout se tomu nejde ani u studentů středních a vysokých škol v příslušných oborech,” uvedl ministr Blatný.

Změnu by podle něj měl kabinet projednat v pátek. Vláda zasedne ve 12 hodin.

Povinnost by měla pomoci vyřešit situaci v nemocnicích, kam stále přibývají další a další pacienti a kde kromě lůžek chybí i personál. Ke čtvrtečnímu ránu ministerstvo evidovalo přes 8000 hositaizovaných pacientů s covidem.

„Situace je stále závažná, i nadále trvá komunitní přenos. Plyne z toho extrémní riziko pro zátěž zdravotního systému,” uvedl Blatný ve Sněmovně.  

Od středy již platí pracovní povinnost pro ambulantní personál. Ten má pomoci s covidovými pacienty, kteří jsou v lehčím stavu. Povinnost se nevztahuje na lékaře v první linii, jako jsou praktiční lékaři či gynekologové.

Kvůli nedostatku nemocničních kapacit vyhlásil v úterý Pardubický kraj stav hromadného postižení osob. Následně se přidaly i další nemocnice.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button