Koronavirus

Bez vakcíny nedostanete práci. Firmy v Británii začaly tlačit na očkování

Nejste očkovaní, nemáte práci. Většina britských firem chce pro své zaměstnance zavést povinné očkování proti covidu-19, píše britský list Financial Times. Jsou i ty, kde pravidlo „no jab, no job“ již platí.

Britští právníci tvrdí, že některé firmy v Británii chtějí zavést povinnou protikoronavirovou vakcinaci, která by mohla být hlavní podmínkou pro přijetí do zaměstnání. Některé společnosti, od britských provozovatelů pečovatelských služeb až po velké nadnárodní skupiny, podle nich zvažují pracovní smlouvy vyžadující očkování nových i stávajících zaměstnanců.

Premiér Boris Johnson uvedl, že britská vláda nemá v plánu zavádět takzvané domácí vakcinační pasy. Podobný krok by podle něj mohl vést k porušení mnohých morálních pravidel a vyvolat právní následky. Britský vládní koordinátor pro očkování Nadhim Zahawi ale minulý týden připustil, že některé britské společnosti mohou prosazovat svá vlastní pravidla a že rozhodnutí o povinném očkování zaměstnanců je na nich. Sám ale varoval před tím, že používání vakcinačních pasů považuje za „chybné“.

Zahawi také dodal, že Británie je připravena vydávat obyvatelům očkovaným proti koronaviru speciální doklady pro cesty do zahraničí, pokud to budou jiné země vyžadovat. „Pokud budou jiné země vyžadovat potvrzení o očkování, pak je myslím správné, abychom to usnadnili,“ řekl Zahawi v rozhovoru pro BBC.

Podle britských ministrů možné využití očkovacích pasů na domácí půdě by mohlo přispět k rozdělení společnosti a diskriminaci těch, kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou vakcínu dostat. Britská vláda se chce vyhnout jakémukoli dojmu, že jsou lidé nuceni k očkování, píše britský list Financial Times. „Společnosti musí zajistit, aby jejich obchodní praktiky byly legální a nediskriminovaly zákazníky ani zaměstnance,“ cituje nejmenovaného vládního úředníka.

Obavy mají podle Financial Times také někteří zaměstnavatelé. Ti se bojí šíření diskriminace vůči těm, kteří se nenechali proti koronaviru očkovat kvůli náboženské víře, těhotenství nebo zdravotnímu stavu. Britský svaz UK Hospitality nápad povinného očkování ostře zkritizoval.

Sdružení britského průmyslu (CBI) přitom uvedlo, že neexistuje žádný důvod k nátlaku, a dodalo, že podniky byly „odhodlány dělat vše, co je v jejich silách, aby informovaly o výhodách vakcíny“.

Avšak podle místních médií některé firmy již hledají cestu k zavedení povinného očkování pro své zaměstnance. Jsou dokonce i ty, kde pravidlo „no jab, no job“ již platí. Tak například společnost Barchester Healthcare, která provozuje více než 200 pečovatelských domů, uvedla, že nebude přijímat nové zaměstnance, kteří odmítnou vakcínu proti koronaviru z jiných než zdravotních důvodů. Podobnou politiku zavádí pro nové zaměstnance také londýnská firma Pimlico Plumbers.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button