Koronavirus

Babiš se vysmál opozici za její plán rozvolnění. Je to tabulka s dětinskými názvy, říká

„Musím se smát, to snad opozice nemyslí vážně.“ Těmito slovy okomentoval premiér Andrej Babiš v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS tabulku k rozvolnění opatření, kterou vytvořila koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Nazvala ji „Zpět do normálního života“. Podle premiéra je to tabulka s dětinskými názvy a opoziční blok pod vedením Petra Fialy a spol. nemá nic konkrétního. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) slíbil, že vláda svůj plán rozvolnění představí do Velikonoc.

„Musím se smát, to snad opozice nemyslí vážně. Opozice má v konceptu ‚Když to půjde dobře‘ a ‚Vládní fiasko,‘ co to je? To snad nemyslí vážně, to je jako plán rozvolňování? To si snad dělají srandu. To jsou nějaké tabulky s dětinskými názvy, nemají nic konkrétního,“ rozčílil se v Novém dni Andrej Babiš.

Dodal, že se ve středu ptal opozice, kdo jsou její experti, kteří jí s tabulkou pomáhali. „Ale jsou stejní jako ti naši, tedy Smejkal, Hell, Hajdúch a další,“ ironicky podotkl premiér. „Říkali, že budou otevírat obchody koncem března, je to jen plácání a je to neseriózní,“ podotkl.

Tabulka Zpět do normálního života je podobná systému PES, kterým se ale už vláda neřídí. Opozice počítá s osmi fázemi rozvolňování, které se odvíjí především od počtu hospitalizovaných a probíhají do 2. srpna. Opoziční návrh si můžete prohlédnout zde.

Premiér komentoval dva týdny starou verzi

Babišova slova zkritizoval na Instagramu opoziční poslanec Dominik Feri (TOP 09). Podle něj premiér komentoval neaktualizovanou verzi tabulky. „Komunikace uvnitř vlády je strašná. Premiér v televizi hovoří o našem plánu návratu do normálu. Už si ale nevšiml, že má dva týdny starou a obecnou verzi. Za ty dva týdny jsme připravili komplexní plán uvolňování opatření navázaný na konkrétní epidemiologické parametry,“ zdůraznil poslanec.

Podle poslance Marka Výborného (KDU-ČSL) v tabulce nejde jen o rozvolňování, ale i o návrat do normálního života. „Bylo na tom hodně práce, není to papír, který bychom spíchli přes noc. A to za sebou nemáme odborné skupiny jako ministerstvo zdravotnictví,“ upozornil v Novém dni Výborný.

Vedle diskusí s epidemiology je koalice Spolu podle Feriho v úzkém kontaktu například se zástupci Hospodářské komory či kultury a mnohé věci na základě jejich podnětů zpřesnila. Nový plán má mít k dispozici ministr zdravotnictví Blatný i hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Vláda představí svůj plán rozvolňování do Velikonoc

„Je to jediný konkrétní materiál, který je na stole a je smutné, že takovou věc vláda s armádou úředníků nezvládla také připravit. Pan premiér by měl víc komunikovat se svými lidmi a ověřit si, co prezentuje a jaká má data,“ zkritizoval Feri Babiše. Dodal, že Blatný naznačil, že z této tabulky bude vláda vycházet při přípravě oficiálního materiálu.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button