Koronavirus

Babiš: Po Velikonocích snad začneme rozvolňovat. Doufám, že tu máme poslední lockdown

Snad si po Velikonocích řekneme, kdy se vrátí děti do škol, kdy začnou sportovat a jak by to mělo vypadat, uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň doufá, že je v Česku v současné době vyhlášený poslední lockdown a že země tentokrát epidemii definitivně zvládne.

„Pevně doufám, že to je poslední lockdown. Děkuji všem, kteří dodržují opatření,“ uvedl v Novém dni Andrej Babiš. Podle něj je dobrá zpráva, že se nárůst nově nakažených koronavirem zastavil. „Máme pokles, ale čísla jsou strašně vysoká a hlavně je dramatická situace v nemocnicích. Na jednotkách intenzivní péče máme 1 730 pacientů, to je bohužel absolutní rekord, a 8 618 hospitalizovaných. Bude to ještě trvat,“ podotkl zároveň premiér.

Dodal, že lidé musí vydržet. „Chápu, že jsou naštvaní a frustrovaní, hlavně naši maturanti. Jsem přesvědčen, že pokud budeme dodržovat opatření, a my navíc očkujeme, což je světlo na konci tunelu, tak bychom to mohli tentokrát definitivně zvládnout,“ apeloval Babiš.

Snad se po Velikonocích začne rozvolňovat

Konkrétní čísla, která by mohla znamenat vyhranou bitvu, ale neřekl. Sdělení takových informací chce přenechat expertům. „Máme nového člena rady pro zdravotní rizika pana Smejkala, který mluví o čísle 2 000 nakažených. Ale samozřejmě to je o počtu hospitalizovaných. Zdravotníci bojují z posledních sil,“ upozornil předseda vlády.

Také zdůraznil, že kvůli mutacím viru epidemie už to není jen o tom, že umírají nejstarší, ale jsou ohrožené všechny věkové kategorie. Babiš zároveň přiznal, že protiepidemický systém PES nefungoval. „Už snad umíme odhadnout, jak by to mohlo být. Pevně doufám, že po Velikonocích si řekneme, kdy se vrátí děti do škol, kdy začnou sportovat a jak by to mělo vypadat,“ předpověděl.

Babiš se vyjádřil i k „tváři pandemie“, kterou stále hledá. „Měli jsme úspěšnou tvář, pana Prymulu. Ale bohužel to nějak nedopadlo, což mě mrzí. Máme i další epidemiology, například Rastislava Maďara nebo Jana Kulveita. Petr Smejkal je teď řekněme novou tváří, ale jestli se to stane, tak je to na jeho dohodě s ministrem zdravotnictví. Je pravda, že nikdy jsme neměli tváří šéfa hygieny, jako je to například v Maďarsku,“ řekl premiér s tím, že uvidí, jestli nová hlavní hygienička Petra Svrčinová tato očekávání naplní.

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO)
Zdroj: Profimedia.cz

Čeští maturanti jsou na tom nejhůř

Předseda vlády v Novém dni mluvil také o studentech. Podle něj jsou na tom čeští maturanti ze všech nejhůř, protože byli ve školách jen 26 dní. „Chápu jejich situaci. Je to pro ně náročné, zasloužili by si úřední maturitu tak, jak to bylo na Slovensku. Tedy ať mají na výběr. Kdo chce maturovat, ať maturuje, a kdo měl těžké podmínky, ať má úřední maturitu,“ vysvětlil Babiš.

Zároveň upozornil, že ve středu bude jednat s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) a bojovat za úřední maturitu a slovenský model. „Slováci to měli, bylo to v pohodě, a zajímavé je, že 3 700 z nich přišlo k nám na vysoké školy a nevadilo to. Maturita je důležitá, ale měli bychom mít pochopení hlavně u těch, kteří pomáhali nebo byli v těžké situaci,“ dodal premiér.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button