Koronavirus

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

„Nouzový stav je do 28. března a samozřejmě doufám, že se povede šíření viru zastavit. Případně jsou tam čtyři dny o Velikonocích, kdy bude možné omezit kontakty,“ prohlásil Babiš na dotaz CNN Prima NEWS, co by se stalo, kdyby třítýdenní lockdown, vyhlášený od 1. března, nezabral.

Velikonoční neděle připadá na 4. dubna. Pokud už v té době budou otevřené školy, budou mít děti prázdniny od čtvrtka 1. dubna přes Velký pátek 2. dubna až do Velikonočního pondělí 5. dubna. Do školy by se tak vrátily až v úterý.

Velikonoce nabízejí prostor k omezování kontaktů
Vláda prý minulý rok vyšla občanům vstříc a na Velikonoce rozvolnila. „Byla obrovská tlačenice v obchodech, ale naštěstí nedošlo k přenosu. Teď je ale vir úplně jiný,“ upozornil premiér a apeloval na občany, aby zůstali v následujících týdnech co nejvíce doma. „Potřebujeme snížit virovou nálož, vir je katastrofa. My se bráníme očkováním, ale on se nevzdává. Komunikujte s rodinou prostřednictvím mobilů,“ apeloval.

Zároveň Babiš naznačil, že ve hře byla ještě tvrdší pravidla než opouštění okresů jen v nejnutnějších případech. „Diskutovali jsme i o přísnějších opatřeních. Ve Francii museli lidé podepisovat při opuštění domova formuláře. Naše omezení nejsou v porovnání s jinými zeměmi tak zásadní. Chápu, že se to plno lidem nelíbí, ale nevidím příležitost k rozvolnění,“ řekl premiér po vystoupení v nedělní Partii.

Nevyloučil ani debatu nad zavřením hranic, jako tomu bylo na jaře. Vláda ne vše pořádně projednala. „Zamezili jsme zájezdům do Afriky, odkud přišla jihoafrická mutace. Pokud někdo Česko opustí a vrátí se, jsou pro něj přísné podmínky nejen v podobě PCR testů. Nedomysleli jsme ale všechno a budeme zítra debatovat, jestli nezakážeme opustit republiku,“ prozradil Babiš.

 

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button