Koronavirus

Babiš: „Česká“ vakcína funguje i na britský virus. Prozradil, kolik dávek dostaneme

Vakcína americké společnosti Novavax se bude vyrábět jen kousek za Prahou a Česká republika by mohla letos získat bezmála 2,5 milionu dávek. Pro CNN Prima NEWS to uvedl předseda české vlády Andrej Babiš (ANO). „Na druhý kvartál máme objednáno 350 tisíc vakcín,“ svěřil se premiér.

Andrej Babiš podle svých slov výrobní závod americké společnosti Novavax v Bohumili nedaleko Prahy navštívil, aby se přesvědčil, v jaké fázi výroba vakcíny proti koronaviru je. „Vkládáme do toho velké naděje, bohužel je to zatím trochu ve skluzu,“ řekl premiér pro CNN Prima NEWS.

Vakcína má za sebou klinické testy ve Velké Británii a jižní Africe a výsledky studií vypadají slibně. „Účinnost vakcíny je 89,3 procenta a dokonce funguje na britskou mutaci koronaviru,“ dodal Babiš s tím, že závod v České republice by měl vyrábět asi miliardu dávek ročně.

Ať je rychle schváleno
Uvedení vakcíny na trh ale ještě pár měsíců potrvá. „Vakcína ještě nebyla schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. Evropská unie si u Novavaxu chce objednat sto milionů vakcín, smlouva zatím nebyla podepsána. Předpoklad ovšem je, že by to mohlo proběhnout a dodávky by mohly začít v dubnu. To jsou poslední informace, které mám,“ řekl dále Babiš.

Česká republika podle něho uplatnila maximální nárok, který podle počtu obyvatel má, a to 2,4 milionu dávek. „Z toho na druhý kvartál máme objednaných 350 tisíc dávek. Doufáme, že to léková agentura nebude dlouho schvalovat,“ dodal premiér.

Podle něho by vstup Novavaxu do hry byla skvělá zpráva nejen pro Evropu, ale hlavně pro Českou republiku a českou vědu. „Propojení na naši vědu je jednoznačně pozitivní, spolupráce tam je nastavená. Mluvil jsem o tom opakovaně se šéfem té firmy,“ řekl Babiš.

Úspěch našich vědců
O vakcíně společnosti Novavax pro CNN Prima NEWS hovořil také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Rovněž podle něho by příchod „české“ očkovací látky znamenal velký úspěch pro Českou republiku. „Tím samozřejmě nemyslím úspěch úřední nebo vládní, ale úspěch českých vývojářů, vědců a samozřejmě našich lidí, kteří v té továrně jsou a kteří zde už vybudovali tu základnu,“ řekl CNN Prima NEWS.

Onou základnou myslel společnost Praha Vaccines, do které právě americká firma Novavax loni majetkově vstoupila a podle obchodního rejstříku došlo v říjnu k přejmenování právě na NOVAVAX CZ. Její výrobní závod se nachází v obci Bohumil jen 40 kilometrů východně od Prahy v blízkosti Kostelce nad Černými lesy.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button