Koronavirus

Ať si najdou někoho jiného, vzkazují komunisté vládě. Nouzový stav nepodpoří

Komunisté, kteří tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD, už prodloužení nouzového stavu nepodpoří. V pátek to poslancům doporučil výkonný výbor strany. Vláda tak bude muset hledat hlasy jinde, nebo nouzový stav skončí v polovině února. Špičky KSČM debatovaly také o tom, jestli budou vůbec pokračovat v toleranci Babišovy vlády. Hlasování o toleranci se ale nakonec odkládá.

„Výkonný výbor nedoporučuje poslaneckému klubu KSČM prodloužit nouzový stav,“ zní usnesení. Podle informací CNN Prima NEWS proti prodloužení nouzového stavu hlasovalo 17 členů z 20 přítomných.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vláda nebyla schopná od října připravit mechanismus, aby nouzový stav už nebyl potřeba.

„Není žádný prostor k diskuzi. Ta diskuze probíhala od ledna až do středy. Z vlády už mě během čtvrtka nikdo neoslovil, je to jejich problém. Ať si najdou někoho jiného,“ prohlásil na odpolední tiskové konferenci Filip.

Nouzový stav momentálně platí do 14. února. Komunisté až doposud vždy vládu podrželi. Teď je naštvalo, že vláda nesplnila svůj slib, který KSČM dostala za poslední podporu nouzového stavu, a to otevřít ski areály a školy.

Členy KSČM pobouřilo i rozhodnutí kabinetu přesunout pět miliard korun z vládní rozpočtové rezervy zpět armádě. Komunisté si při schvalování rozpočtu prosadili snížení armádního rozpočtu o 10 miliard.

Komunisté také řešili, jestli budou i nadále tolerovat Babišovu vládu. Podle informací CNN Prima NEWS je většina členů na premiéra naštvaná. Hlasování o pokračování toleranční dohody se nakonec odložilo na příští jednání.

Vláda tak bude muset hledat hlasy na podporu nouzového stavu u opozice. Ta ale během podzimu vždy hlasovala proti prodloužení, dlouhodobě kritizuje, že vláda omezuje základní práva a svobody a neumí dlouhé trvání nouzového stavu dobře zdůvodnit a vysvětlit.

Kabinet dlouhodobě opakuje, že bez nouzového stavu by nemohl nařídit, aby v nemocnicích pomáhali vojáci a hasiči, nebo rozhodnout o zavření obchodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno prohlásil, že neprodloužení nouzového stavu způsobí katastrofu a neví, kdo si to chce vzít na triko.

Jsme ochotni jednat, říká STAN

Předseda ČSSD Jan Hamáček už avizoval, že se obrátí na Piráty a STAN. Ti jsou připraveni jednat, pokud vláda podpoří jejich plán na zvládnutí pandemie.

„Při splnění základních podmínek, které z tohoto plánu vyplývají, jsme ochotni jednat o podpoře, ale určitě ne na celý měsíc,“ uvedl pro CNN Prima NEWS šéf STAN Vít Rakušan.

Součástí plánu má být například návrat žáků do škol nebo tvorba nové legislativy, která by nahrazovala současný institut nouzového stavu.

Nouzový stav v Česku platí od 5. října 2020. Na jaře nouzový stav trval 66 dní od 12. března do 17. května.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button