Koronavirus

Arenberger: Zásluhou většiny občanů brzdíme šíření epidemie

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na pravidelné páteční tiskové konferenci zhodnotil aktuální situaci ohledně šíření epidemie onemocnění covid-19.

„Zpomalování je ve všech regionech, ale existují relativně velké rozdíly. Žádný z regionů výrazně neroste nebo neroste vůbec. Není to zásluha ministerstva, ale je to díky tomu, že většina z nás dodržuje nastavená pravidla. Proto brzdíme průběh epidemie,” oznámil ministr.

Za čtvrtek bylo v České republice zaznamenáno 2615 nových případů nákazy, což je nejméně za všední den od 29. září. Proti minulému týdnu nárůst počtu případů klesl o pětinu. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí infikuje jeden nakažený, se drží na hodnotě 0,85. Kdyby hodnota vzrostla nad jedničku, znamenalo by to, že šíření epidemie zrychluje.

Nejlépe si vedou Královehradecký, Karlovarský a Plzeňský kraj, ve kterých se podle čtvrtečního rozhodnutí vlády otevřou mateřské školy pro všechny děti. Naopak nejhůře jsou na tom Ústecký, Jihočeský kraj a východ země.

V nemocnicích s covidem leží k pátečnímu datu 3909 pacientů, z nichž je zhruba 900 na lůžkách intenzivní péče s těžším průběhem.

Kromě aktuální epidemické situace, která se postupně zlepšuje, se ministr věnoval i očkování. K pátečnímu datu bylo podle Arenbergera vyočkováno 2 719 610 dávek vakcín. Alespoň jednu dávku dostalo necelých 1, 8 milionu lidí a téměř 950 tisíc občanů má již očkování ukončené.

Od pátku se mohou registrovat na očkování lidé ve věku 60 až 64 let, pro starší občany je už systém otevřen déle.

„Jak budou docházet dodávky vakcín, tak budeme rozšiřovat skupiny. Předpokládáme, že na konci června bychom mohli očkovat skupinu 40 plus, a o prázdninách už bez skupiny věku,” podotknul ministr.

Apeloval ale na sanitáře, aby se nechali očkovat. Ti podle dřívějších dat patří ke nejčastěji nakažené zdravotnické pracovníky.

Nové opatření na omezení obchodů

Arenberger na tiskové konferenci okomentoval čtvrteční rozsudek Nejvyššího správního soudu, který z procesních důvodů zrušil opatření, na jehož základě byly zavřené obchody a služby. Vláda v pátek opatření upravila a znovu aktivovala.

„Ve spolupráci s epidemiology a našimi právníky jsme vytvořili na podkladě těchto připomínek opravy, které začnou platit od pondělka. Nedojde tedy k rušení opatření,” přiblížil ministr.

Ministr se během tiskové konference věnoval také testování ve školách, kontrolám testování ve firmách či plánu rozvolňování.

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se bylo v minulém týdnu provedeno přibližně 1600 kontrol. „Ve dvaceti případech bylo zjištěno porušení izolačních pravidel, ve dvou případech karanténní opatření,” uvedla Svrčinová.

Změkčení protikoronavirových pravidel se ve čtvrtek věnovala na svém jednání vláda, která zároveň představila šest balíčků rozvolňování. Hlavním kritériem pro otevírání různých oblastí společenského života má být počet nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v sedmidenním klouzavém průměru. Dříve se uvolňování řídilo pomocí protiepidemického systému PES, tím se už ale kabinet neřídí a Arenberger se ho rozhodl nahradit šesti balíčky.

Například, aby se ve všech krajích mohly otevřít mateřské školy, musí tam být méně než 100 případů na 100 tisíc obyvatel za týden. To v současnosti splnily pouze Karlovarský, Královéhradecký a Plzeňský kraj, kde se školky v pondělí otevřou pro všechny děti. Zbytek republiky si musí počkat.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button