Koronavirus

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Kdy bude představen plán rozvolňování, jaká opatření budou následovat, začne se sportovat a budeme moct na koncert s PCR testem? Na žádnou z těchto otázek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na očekávané páteční tiskové konferenci konkrétně neodpověděl. Tvrdil, že zatím neví, vše řeší a na plánu se pracuje. Lidé by podle něj měli být vděční za to, že se otevřely školy.

„Je třeba všem říct, aby byli rádi, že jsou děti ve škole. Do příštího týdne se nic měnit nebude. Chceme jít cestou: školy, praktická výuka, rozšířit sportovní aktivity. Nemohu zatím slíbit, jestli se nám to podaří,“ prohlásil na páteční tiskové konferenci ministr Arenberger.

Na dotazy novinářů, kdy bude představen systém rozvolňování, jak to bude se sportem nebo s kulturou, ministr odpověděl, že ještě neví a konkrétní plán ani termín nemá. Na všem se pracuje, ale nechce nic slíbit a záleží na epidemické situaci.

Ačkoliv sám Arenberger je v úřadu pouze osm dnů, jeho resort plány slibuje od února. „Budeme přemýšlet o tom, jak bychom poskytli možnost bezpečného pohybu, ale musíme se podívat na celou epidemickou situaci, aby nedošlo ke karambolu,“ řekl ministr na tiskové konferenci například k rozvolnění v kultuře.

Kultura stále v nejistotě

Právě kultura a sport v posledních týdnech na alespoň částečné rozvolnění některých aktivit tlačí. Organizátoři nežádají konečné rozhodnutí, ale chtějí slyšet alespoň podmínky, za kterých by otevření sportovišť nebo pořádání koncertů bylo možné.

Jednou z takových snah je série koncertů Cesta ze tmy – první se měl konat 26. dubna. S ministrem se ale ve čtvrtek pořadatelé dohodli, že pokud vystoupení o týden posunou, mohli by dostat slíbenou výjimku.

Arenberger v pátek na brífinku pouze uvedl, že výjimku zatím neudělil. Kdy a zda vůbec ji projekt dostane, neprozradil. „Myslím, že ten model je velmi zajímavý, ale nejsme připraveni na to, abychom to mohli povolit příští týden. Ale chceme to dotáhnout a pilotně spustit,“ prohlásil ministr.

Hlavní organizátor koncertů Cesta ze tmy Karel Luxík CNN Prima NEWS řekl, že od žádného vládního představitele zatím stanovisko nedostal. „Považuji to za vrchol drzosti. Doteď jsem nedostal žádnou zprávu. Včera mi řekli, že to pravděpodobně povolí. Udělali jsme ústupek, že to o týden odložíme, tak oni toto. Beru to jako vrchol papalášství. Nechci s nimi už nic mít a program ukončuji na dobro. Je to podraz. Nejsem žádný politik, dělali jsme to bez zisku, pro zdravotníky,“ uvedl.

Zdroj: cnn.prima.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button