Koronavirus

Aktuálně TK: Omezení pohybu, školy a školky se od 1. Března zavírají

Vláda na pátečním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března. Podle kabinetu je nutné přistoupit ke zpřísnění protikoronavirových opatření. K nim patří především omezení pohybu obyvatel.

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. Kabinet o zpřísnění opatření rozhodl na dnešním večerním zasedání.

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

Ministerstvo zdravotnictví dále nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance ochranou dýchacích cest. V prodejnách, provozovnách či dopravě respirátory, jinde rouškami.

Od 1-března budou zavřeny všechny školy, školky a dětské skupiny. Výjimky budou školy, školky a dětské pro pracovníky ve zdravotnictví a v integrovaném záchranném systému, oznámil ministr Blatný.

Ochrana dýchacích cest je podle nařízení ministerstva od 1. března povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.
Od 1. března bude povinné nosit v zastavěných oblastech ochranu dýchacích test, minimálně pak chirurgickou roušku. Respirátory či nanoroušky pak budou povinné například v obchodech, v zaměstnání či v MHD. „Končí možnost používat na místo respirátoru dvě chirurgické roušky na sobě v obchodech a jiných místech,“ dodal Blatný.
Ministerstvo zdravotnictví nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance ochranou dýchacích cest. V prodejnách, provozovnách či dopravě respirátory, jinde rouškami.
Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy. Nasazeno může být též až 5000 vojáků, řekl Hamáček.
Restrikce se netýkají v oblasti průmyslu, zapojujeme je ale do plošného testování zaměstnanců. Během několika dní přejdeme na povinný systém. To bude v momentě, že zde bude dostatek antigenních testů,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Vláda asi na půlku zredukovala výjimky pro maloobchod a služby. Otevřené budou dál potraviny, lékárny, drogerie, optiky a výdejny zboží, řekl Havlíček
Havlíček také vyjmenoval výjimky z uzavření maloobchodu – otevřeno tak mohou mít i nadále prodejmy potravin, pohonných hmot, hygienického zboží, kosmetiky, drogerie, lékárny, prodejny potřeb pro zvířata, trafiky, květinářství, pokladny jízdenek, květinářství, pohřební služby, provozovny na opravu techniky, pohřební služba, myčky automobilů, kompostárny, taxislužby, výdejní místa obchodů po vyzvednutí objednávek či zařízení pro psychodiagnostická vyšetření.
Na provozy, u kterých vláda od pondělí do 21. března zakázala provoz, se budou vztahovat podle Havlíčka náhrady. Fungovat by měly jen čtyři programy.

Aktualizujeme

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button