Očkovaní lidé budou mít při rozvolňování jisté výhody, nastínil Blatný
Očkovaní lidé budou mít v budoucnu při rozvolňování jisté výhody, řekl v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Až nastane čas k rozvolnění, budou některé činnosti podmíněny negativním testem na covid-19. Občanů, kteří v té době již budou mít obě dávky vakcíny, se testování týkat nebude. „Je to i motivace pro lidi, kteří se o očkování teprve rozhodují,“ vysvětlil.
„Očkování lidé jsou minimální hrozbou pro sebe i své okolí. Jak se bude očkování rozšiřovat, budeme zvětšovat možnosti a priority, které bude mít naočkovaný člověk. To je ta správná cesta,“ uvedl ministr na tiskové konferenci.
Kromě volného cestování, o kterém společně jednají státy Evropské unie, budou mít očkovaní lidé výhody už také během jarního rozvolňování. „Až budeme pokračovat s dalším rozvolňováním, bude to v určitých oblastech a činnostech podmíněno testováním občanů. Lidé, kteří budou již naočkovaní, nebudou muset být testovaní,“ oznámil Blatný.
Nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová doplnila, že výhody by měly být podobné jako v ostatních unijních státech. „Oblasti, které se toho budou týkat, budou následovat doporučení Evropské unie, která s námi dopodrobna diskutuje, jak konkrétně by měl zelený pas vypadat. Budeme korelovat naše opatření s evropským společenstvím,“ doplnila.
Ve středu začne registrace rizikových pacientů
Blatný na tiskové konferenci také oznámil, že do Česka v průběhu dubna dorazí desítky tisíc vakcín od americké společnosti Johnson & Johnson. K očkování stačí jen jedna dávka. Podle ministra zamíří přímo k praktickým lékařům.
Od středy pak začne přednostní očkování pro rizikové pacienty. Registrovat se mohou přes kód, který obdrží od ambulantního specialisty.
„Oprávněný zájemce o očkování se bude moci od středy registrovat k očkování na základě kódu, který obdrží od svého ambulantního specialisty. Ti nebudou očkovat, budou však zhodnocovat, kdo má jaké komplikace a zda vakcínu přednostně dostane,“ vysvětlil Blatný.
Lidé podle něj zatím nemají volat svým lékařům, proces bude zahájen až ve středu. „V očkovacím centru pak předloží kód a lékařskou zprávu. Kromě toho i nadále platí, že rizikoví pacienti mohou využít další dvě možnosti k očkování. Prostřednictvím svého praktika, kteří už nyní vakcíny mají, nebo v zařízení sociální péče, kde jsou dispenzariováni (sledováni),“ doplnil.
Kódy umožní lidem hlásit se do očkovacích center, i když jsou mladší než skupiny obyvatel, které jsou nyní mezi prioritními. Seznam diagnóz, se kterými budou mít lidé přednost, podle šéfa Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka zatím hotový není. Blatný uvedl, že mezi diagnózami budou například obezita, cukrovka či ischemická choroba srdeční.
Očkujeme rychleji než sousedé, tvrdí Blatný
Blatný si na tiskové konferenci pochvaloval očkovací strategii. Její funkčnost se podle něj odráží i v číslech, zejména v počtu nakažených a úmrtí u proočkované skupiny lidí nad 80 let a také u minimalizace nákazy mezi zdravotníky.
„V rychlosti očkování si vůbec nevedeme špatně. V porovnání s dalšími evropskými státy zaujímáme pěkné místo. V Česku je vyočkováno více než 80 procent z dodaných látek. Jsme na tom lépe než Francie, Německo i Slovensko,“ upozornil ministr.
Zároveň odmítl, že by docházelo ke zpožděním při distribuci do krajů. „Znovu opakuji, nikde neleží žádné vakcíny. Dokazuje to i fakt, že zpoždění dávky u Pfizeru, byť o jediný den, by znamenalo, že bychom neměli čím očkovat,“ uvedl Blatný. K očkování miliontého občana alespoň první dávkou podle něj dojde během pondělí.
Interval mezi dávkami prodloužit nechce
Ministr zdravotnictví nadále odmítá návrh vakcinologů, aby se prodloužil interval mezi první a druhou dávkou očkování, čímž by se v následujících třech týdnech navýšil počet očkovaných o 180 tisíc. Podle ministra by však kvůli tomu v dubnu chyběly vakcíny pro druhé dávky.
Prodloužení intervalu mezi dávkami navrhla minulý týden Česká vakcinologická společnost. Na Blatného kvůli tomu v týdnu naléhal také premiér Andrej Babiš a nově vzniklá expertní skupina epidemiologa Petra Smejkala.
Podle návrhu by se u očkovacích látek Comirnaty od Pfizer/BioNTech a Moderna mohl interval mezi první a druhou dávkou prodloužit až na šest týdnů. V současné době je u Comirnaty druhý termín přidělovaný zhruba po 21 dnech a u Moderny po 28 dnech. U AstraZeneca by měl zůstat interval 12 až 13 týdnů.
Blatný se však k návrhu ve čtvrtek večer vyjádřil odmítavě. Česko by sice při prodloužení intervalu v příštích třech týdnech naočkovalo první dávkou o 180 tisíc lidí více, ale následně by na přelomu dubna a května nemělo dostatek očkovacích látek na podání druhé dávky pro všechny, uvedl ministr na tiskové konferenci po jednání vlády.
„To znamená, že bychom jenom problém posunuli,“ poznamenal Blatný, jemuž prodloužení intervalu nedoporučila ani analýza očkovacího týmu ministerstva zdravotnictví. Detailní jednání k záležitosti se podle něj uskuteční ještě v pátek.
Vakcinologové s Blatným nesouhlasí. „Pan docent není vakcinolog a to téma pro něj není úplně odborně blízké. Má k tomu konzervativní přístup,“ řekl ve čtvrtek Rádiu Impuls vakcinolog Marek Petráš. Česko by podle něj mělo díky prodloužení intervalu mezi dávkami šanci dosáhnout daleko větší proočkovanosti než doposud.
Na věkovou skupinu sedmdesátiletých připadá 272 tisíc podaných dávek a na šedesátníky 109 tisíc dávek. Podle vládní očkovací strategie mají senioři dostat vakcínu přednostně. Je u nich totiž vyšší riziko vážného průběhu nemoci a úmrtí. V Česku se přednostně očkují také učitelé, zdravotníci, záchranáři a pracovníci kritické infrastruktury.
Zdroj: idnes.cz