‚Ivermektin bych si nevzal. Není to univerzální všelék na covid,‘ vyzývá k opatrnosti ministr Blatný
V pátek Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. Během víkendu bylo zažádáno z Pardubického kraje o dva převozy, oznámil v neděli v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ministr také vyzval k opatrnosti s užíváním neregistrovaného léku ivermektin. „Není to univerzální všelék na covid,“ řekl.
Vláda aktivovala zahraniční pomoc, protože podle ministerstva není v současnosti řada českých nemocnic schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče.
„Mohu potvrdit, že během víkendu byly vznesené dva požadavky z Pardubického kraje, které byly zavedeny do systému EVRS. Odjinud zatím jiné požadavky vzneseny nebyly,“ řekl v neděli ministr zdravotnictví.
Termín transportu zmíněných pacientů podle Blatného nemůže ovlivnit české ministerstvo zdravotnictví. „Je to evropský systém včasného varování, který má svá přesná pravidla,“ řekl Blatný.
„O tom, kdy a kam bude konkrétní pacient převezen, rozhodne přijímající nemocnice. Od nás požadavek na převoz těchto dvou pacientů do systému odešel,“ vyjádřil se ministr v Otázkách Václava Moravce.
Pacienti tím pádem mohou podle Blatného putovat desítky i stovky kilometrů. „Nefunguje to tak, že bych si přál, aby byl pacient převezen do nemocnice, která je u hranic. Záleží to na Německu. To se může ze svých kapacitních nebo odborných důvodů toho pacienta převézt třeba do Berlína. To už musíme nechat na nich, toto není možnost, kterou bychom my ovlivnili. Takže se může stát, že ten pacient pojede stejnou vzdálenost na německou stranu, jakou by jel na českou stranu,“ podotkl.
„Protože má evropský systém vždy určité zpoždění, počítejme třeba s desítkami hodin, než budou naplněny všechny formality, dokud můžeme okamžitě skrze národní dispečink transport vyřídit během několika hodin, je to pro pacienta šetrnější a bezpečnější,“ dodal ministr.
Blatný také odmítl hlasy kritiků, kteří tvrdí, že ministerstvo odmítáním zahraničí pomoci ohrozilo zdraví českých pacientů. „Ve chvíli, kdy jsme schopní to zařídit uvnitř země, a tak to bylo, tak jsme to zařizovali. Pacienti, kteří by byli převezeni do Německa, byli převezeni v rámci České republiky. Nyní je situace závažnější, než byla před 14 dny,“ řekl ministr.
Experimentální lék
Z rozhodnutí premiéra Andreje Babiše (ANO) nakoupila Česká republika desítky tisíc dávek antiparazitika ivermektin. Tento lék, běžně používaný na lidech i zvířatech, není v Česku registrovaný. Před jeho užitím proti covidu-19 varuje samotný výrobce, farmaceutická firma Merck Sharp and Dohme. Odborníci také upozorňují na to, že neexistuje dostatečně průkazná klinická studie, která by ivermektin jako lék na covid potvrzovala.
Teď ale vláda za ivermektin utratila 15 milionů korun. „Nebylo to zakoupeno ministerstvem zdravotnictví, ministerstvo nezaplatilo tuto částku. O tom, že je v České republice, jsem se dozvěděl v době, kdy v České republice byl. Toto není akce primárně ministerstva zdravotnictví,“ vysvětlil Blatný.
„Já bych si ivermektin nevzal.“
Jan Blatný (ministr zdravotnictví)
„Trvám na tom, aby byl podáván za přesně definovaných podmínek jako experimentální lék.“
Dál ministr odmítl šířící se informaci, že je ivermektin schopný covid vyléčit. „Chtěl bych říci, že zde bylo vyvoláno jakési očekávání, kterému rozumím, ale pravděpodobně nebude úplně naplněno. Je potřeba říci zcela jasně, že ivermektin, který dostal Nobelovu cenu za léčbu parazitálních infekcí, není primárně lékem na koronavirus,“ řekl v neděli ministr zdravotnictví.
„Podle některých studií se zdá, že může mít pozitivní výsledky, ale v žádném případě to není lék, který by měl být ve velkém a všemi používán bez lékařského dohledu. V každém případě bych chtěl extrémně varovat před tím, aby se lidé snažili lék koupit jeho veterinární varianty, které by mohly být pro lidský organismus nebezpečné,“ upozornil Blatný.
„Chci věřit, že ten lék může někomu pomoci. V žádném případě to není univerzální všelék na covid,“ dodal.
Ivermektin bych si nevzal
Moderátor Václav Moravec citoval ve vysílání České televize přednostu brněnské Interní hematologické a onkologické kliniky Jiřího Mayera. „Kdybych chtěl být hodně stručný, řeknu vám, že ivermektin bych si já osobně nevzal a nedoporučil bych ho nikomu z mé rodiny, přátel nebo pacientů,“ řekl onkolog serveru Lidovky.cz.
Na otázku, zda by si ivermektin vzal ministr, odpověděl Blatný odmítavě. „Já bych si ivermektin nevzal. Ve chvíli, kdy bych se dostal do situace, kdy bych jako lékař z nějakého důvodu uvažoval o jeho použití, tak ho budu používat podle přesně definovaného protokolu,“ odpověděl ministr.
Z brněnské Nemocnice u Svaté Anny je aktuálně ivermektin distribuován do dalších zdravotnických zařízení v Česku. „Bude distribuován mezi lékaře, kteří, věřím, budou dodržovat to, co jsou učeni na lékařských fakultách. My jim k tomu dáme protokol, podle kterého by měli postupovat,“ řekl Blatný.
Nemocnice u svaté Anny ivermektin používá už od loňského listopadu. Primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek je s výsledky spokojený, zatím lék dostalo 30 pacientů.
Zdroj: irozhlas.cz