Koronavirus

Flegr: Selský rozum nám nepomůže. Pandemii porazí věda a třítýdenní tvrdý lockdown

Vláda nařídila občanům od příštího týdne nosit v obchodech a hromadné dopravě respirátory, případně zdvojenou chirurgickou roušku. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra ale Čechům pomůže jedině tvrdý lockdown, konec selského rozumu a nástup hlasu vědy. Řekl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové, kde diskutoval s vakcinologem z Centra očkování a cestovní medicíny Jiřím Beranem.

Místo otevírání obchodů se vláda rozhodla, že v noci na úterý se opatření ještě zpřísní. Jenže podle hostů pořadu 360° bude vývoj pandemie v Česku nezávisle na opatřeních vždy záviset na chování jedince. „Zdravý rozum je důležitý, ale zdravým selským rozumem nezvítězíme nad epidemií. My musíme používat vědu. Ta nás může z této bídy vytáhnout,“ řekl Flegr pro CNN Prima NEWS. „Jak je možné, že po celém světě to dělají jinak? To jsme opravdu tak chytří, že přijdeme na jedinečnou, selskou metodu, že přijdeme na jedinečnou cestu k úspěchu?“ ptá se biolog.

Podle Flegra dokázaly v pandemii obstát státy, které zavedly důkladné trasování a třítýdenní tvrdý lockdown. „Vyhráli ti, kteří zřídili pořádné trasování a testování a na tři týdny zavedli tvrdý lockdown,“ míní.

Že osud Česka stojí a padá na individuálním chování si myslí i vakcinolog Beran. „Je potřeba využít aktivity každého člověka, aby se snažil dodržovat individuální epidemická opatření. Pokud se člověk někde pohybuje, tak musí dodržovat takzvaná 3R – ruce, roušky, respirátor – a pak samozřejmě rozum. Pokud lidé budou znovu a znovu dodržovat tato opatření, tak jsem přesvědčen o tom, že tato individuální opatření budou mít v populaci obrovský vliv,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

Jakkoli tvrdá opatření podle Berana na epidemické situaci v Česku nic nezmění. „Můžete zavřít všechny obchody, ale pokud si lidé neuvědomí, že je to jen na nich, zda infikují své prarodiče, tak pak opatření nepomohou. Je potřeba vysvětlovat a apelovat na to, aby se opatření dodržovala,“ uvedl.

Je tak otázkou, zda povinné nošení respirátorů povede ke zlepšení epidemické situace. Experti navíc poukazují na řadu potenciálních problémů.

Lékaři: Lidé nebudou o ochranu dýchacích cest pečovat

Zdravotní experti se obávají, že někteří lidé budou s respirátory zacházet stejně špatně jako s rouškami a budou je nosit klidně i několik týdnů. Takový přístup může přitom sám o sobě způsobit zdravotní komplikace.

Naopak pokud si bude chtít člověk respirátor pravidelně měnit, bude muset počítat s tím, že se může taková investice v konečném součtu pořádně prodražit. Efektivní respirátory se prodávají mnohdy za více než dvacet korun za kus.

Na trhu se navíc nabízí řada nekvalitních a necertifikovaných respirátorů, které mohou samy o sobě přivodit svému nositeli újmu na zdraví a navíc jej ani neuchrání před šířením viru.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button