KoronavirusObecné

V estonských restauracích negativní testy už nestačí

V Estonsku od pondělí platí přísnější protiepidemická opatření. Lidé mohou navštěvovat kina, muzea, bazény, restaurace, tělocvičny nebo sportovní akce, jen pokud se prokážou certifikátem o očkování proti covidu-19 nebo potvrzením o prodělání této nemoci. Negativní test na koronavirus už nestačí.

Zároveň platí povinnost nosit roušky ve všech vnitřních veřejných prostorách, informovala agentura AP, podle níž budou nové restrikce platit do 10. ledna.

Proč vláda vyřadila negativní výsledky testů z vydávání certifikátů potřebných pro vstup na řadu míst, není zatím jasné, ačkoliv jedním z faktorů mohou být obavy ohledně spolehlivosti některých testů, píše AP. „Ústava výslovně uvádí, že žádné právo není absolutní. Základní práva mohou být omezena, pokud je to nezbytné k ochraně ostatních a zabránění šíření infekční nemoci. A to je právě to, co se v tuto chvíli děje,“ prohlásila premiérka země Kaja Kallasová v parlamentu podle zpravodajského serveru ERR.

Paradoxně to jsou samozvaní „bojovníci za svobodu“, kteří brání estonské společnosti, aby se znovu otevřela, dodala Kallasová, která zároveň uvedla, že vláda podniká vše, aby zabránila lockdownu. „Práva neočkovaných lidí na kontrolovaných akcích a aktivitách jsou omezena, protože s sebou nesou velmi vysoké riziko nákazy. A pokud se infikují, šíří virus více než imunizovaní lidé a zároveň je u nich vysoké riziko, že se u nich projeví závaznější příznaky nemoci a skončí v nemocnici,“ dodala předsedkyně vlády, podle níž zdravotnický systém v zemi čelí kvůli koronaviru kolapsu.

Neočkovaní obyvatelé Estonska nebo lidé, kteří nemoc prokazatelně neprodělali, se tak od pondělí nemohou účastnit mimo jiné sportovních akcí nebo cvičení, nesmějí navštěvovat veřejné bazény, lázně, sauny, divadelní představení, koncerty, kina, muzea, výstavy a nemohou jíst ve vnitřních prostorách stravovacích zařízení, přiblížil ERR.

Kallasová podle něj rovněž konstatovala, že zhruba třetina obyvatel Estonska není dosud očkována a nevakcinovaní lidé tvoří až dvě třetiny pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Mezi zemřelými v důsledku této nemoci je podle ní až pětkrát více neočkovaných. Časový rámec této statistiky nicméně neupřesnila, poznamenala AP.

Estonsko se svými přibližně 1,4 miliony obyvatel za posledních 24 hodin zaregistrovalo 1787 nově prokázaných infekcí koronavirem, což se blíží statistikám z března, kdy v zemi pandemie vrcholila.

Epidemická situace se zhoršuje také v dalších pobaltských zemích. Litva, kde žijí přibližně tři miliony obyvatel, eviduje za poslední den 1810 infikovaných a 25 úmrtí s covidem-19. Dvoumilionové Lotyšsko zaznamenalo 887 nových případů a 21 zemřelých za posledních 24 hodin, uvedla agentura Baltic News Service. Lotyšsko, které má jednu z nejnižších proočkovaností proti covidu-19 v Evropské unii, se minulý týden uchýlilo k téměř měsíčnímu lockdownu, který zahrnuje noční zákaz vycházení a uzavření obchodů vyjma těch, kde prodávají nezbytné zboží, uvedla AP.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button