KoronavirusObecné

Firmy rozšiřují povinnost nosit respirátor

Velké společnosti rozšiřují povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorech. Rozšiřování nebo celoplošné nařízení home office zatím většinou neobnovují.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru.

Například v pěti výrobních závodech a dvou vývojových centrech Orlen Unipetrolu platí povinnost nošení respirátorů uvnitř dlouhodobě. „Zaměstnanci v případě potřeby mohou pracovat z domova, celoplošné nařízení jsme ale zatím neobnovili,“ sdělil ČTK mluvčí firmy Pavel Kaidl. Každý týden je v Orlen Unipetrolu zaměstnancům podle něj posílán e-mail informující o aktuální situaci, ve kterém jsou připomínána hygienická a bezpečnostní opatření. Aktuální proočkovanost zaměstnanců Unipetrolu je 70 procent, uvedl Kaidl.

Proočkovanost 70 procent je i mezi zaměstnanci ČEZ, řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Alice Horáková. Firma podle ní i nadále důsledně apeluje na zaměstnance, aby zvážili očkování. Povinnost nošení respirátorů se dnes podle ni rozšířila na všechny vnitřní prostory. „Doposud byla tato povinnost omezena pouze na společné prostory – například recepce, chodby nebo toalety,“ uvedla mluvčí.

Ministerstvo financí (MF) dnes ČTK sdělilo, že v tuto chvíli nepředpokládá, že by nové mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví včetně zkrácení platnosti testů jakkoliv zkomplikovalo chod úřadu či jeho resortních organizací. „Pokud jde o nákupy respirátorů, MF v současné době disponuje dostatečnými zásobami respirátorů pro vybavování svých zaměstnanců, dokupovat respirátory naopak budou některé naše resortní organizace,“ uvedl úřad.

rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyplývá, že povinnost nosit respirátor platí pro všechny zaměstnance s výjimkou pracovišť, kde je možné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru. Zaměstnavatelé také mohou upravit nařízení pro náročné profese tak, že respirátor nosit nemusí nebo ho mohou nahradit rouškou. Zakrytý nos a ústa musí mít lidé i v dalších vnitřních prostorech staveb, pokud se setkají na vzdálenost menší než půl druhého metru. Povinnost neplatí v bytech či hotelových pokojích, a pokud jde o členy jedné domácnosti.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button