Koronavirus

Zákrok strážníků proti muži bez roušky v Uherském Hradišti byl podle policie v pořádku

Strážníci v Uherském Hradišti při svém zákroku proti muži bez roušky před zraky jeho tříletého syna, který se stal 10. března, zákon neporušili. „Nedopustili se žádného trestného činu ani přestupku,“ řekla ve středu policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Prověřování případu podle ní policie ukončila.

„Strážníci jednali v souladu se zákonem. Nezjistili jsme, že by se dopustili přestupku nebo trestného činu. Co se týká posouzení taktiky zákroku, tak to nám nepřináleží. Je to v kompetenci nadřízených obou strážníků,“ uvedla Kyšnerová.

Dvoučlenná hlídka strážníků zpacifikovala v Havlíčkově ulici muže v přítomnosti jeho tříletého syna. Strážníci muže poté, co si odmítl nasadit ochranu úst a nosu a také se legitimovat, strhli k zemi a znehybnili. Zásah zachycuje amatérské video, na němž je vidět i plačícího chlapce, se kterým muž po ulici šel.

Oznámení týkající se zákroku strážníků přijala policie jak ze strany občanů, tak i ze strany městského úřadu prostřednictvím starosty Stanislava Blahy (ODS). Následně policisté zkoumali kamerové záznamy a vyslýchali svědky. Oba strážníci byli po zákroku mimo službu.

„Odstraňovali protiprávní stav”

„Výsledek šetření krajského ředitelství policie Zlínského kraje je pro nás stěžejní. Jeho závěry jsou jednoznačné – dva městští strážníci postupovali v rámci svých kompetencí, které nepřekročili. Vzhledem k uvedeným skutečnostem se strážníci vrací ke svým pracovním povinnostem,“ okomentoval rozhodnutí Blaha.

Jeho slova potvrdil i šéf Městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík. „Vyhodnocením všech okolností případu nebylo zjištěno, že by provedený zákrok strážníků vybočil z rámce jejich zákonných zmocnění či kompetencí,“ podotkl Pauřík.

Policisté v případu vyslechli řadu svědků a přezkoumali videozáznamy i záběry městského kamerového systému.

„Služební úkon strážníků primárně a jednoznačně od počátku sledoval účel, pro který jim byla pravomoc a kompetence svěřeny. Tedy odstranění protiprávního stavu spočívajícího v nerespektování vládního nařízení, respektive nařízení ministerstva zdravotnictví,“ dodal Pauřík.

Nechat dítě bez otce bylo také v pořádku

Pochybení policie nezjistila ani ve vztahu k tříletému chlapci, kterého nechala hlídka na ulici s cizími lidmi a odvedla na služebnu jen otce. „Na místě byla také jiná hlídka městské policie,“ dodal Pauřík.

Právní zástupce Filip Petráš v tiskovém prohlášení z 11. března uvedl, že hlídka městské policie jeho klienta po incidentu odvedla na služebnu a tříletého syna zpacifikovaného muže ponechala samotného na ulici. Dítě podle něj přivedla na služebnu městské police prodavačka z pekárny.

Den po zásahu Blaha uvedl, že dvoučlenná hlídka postupovala v souladu s předpisy. Zákrok však označil za nepřiměřený a lidsky necitlivý. Starosta i velitel městské policie Vlastimil Pauřík se tehdy za incident omluvili. Odmítli, že by dítě poté, co hlídka odvedla muže na služebnu, zůstalo na ulici bez dozoru. Podle Pauříka ho chvíli hlídala prodavačka z obchodu a pak další přivolaná hlídka.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button