Koronavirus

Zákaz shromažďování má pokračovat i po konci nouzového stavu, navrhne vládě Arenberger

Zákaz shromažďování více než dvou lidí má být i nadále v platnosti. V sobotu o tom rozhodl ministr zdravotnictví Petr Arenberger s tím, že v pondělí to navrhne vládě. Původně se uvažovalo o tom, že by se od pondělí díky konci nouzového stavu mohlo společně venku scházet až dvacet osob a uvnitř deset.

Přestože v pondělí končí v Česku po dlouhé době nouzový stav a s ním by mělo skončit i omezení při setkávání osob, je možné, že toto nařízení nakonec zůstane v platnosti. V každém případě se počítá s tím, že skončí zákaz nočního vycházení mezi 21. a 5. hodinou a lidé budou smět opět popíjet alkohol na veřejnosti.

Od pondělí se země bude řídit podle pandemického zákona. Přestane také platit zákaz cestování mezi jednotlivými okresy, většina obchodů však zůstane uzavřena. Platí jen drobné výjimky pro obchody s dětským oblečením, papírnictví, prádelny a čistírny, zámečnictví a provozovny s prodejem pietního zboží. Obchody a služby budou moci fungovat do 22 hodin.

Od 12. dubna se také vrátí do škol žáci prvního stupně. Pokud má škola maximálně 75 žáků, bude fungovat bez omezení, musí mít ale samostatnou budovu včetně školní jídelny. V ostatních případech čeká žáky a učitele takzvaná rotační výuka po týdnech.

Testování z nosu v pondělí a ve čtvrtek

Žáky čeká povinné testování na covid, a to v pondělí a ve čtvrtek. Odběr bude probíhat z přední části nosu. Do mateřských škol se vrátí také předškoláci, budou moci být ve skupinách maximálně po patnácti, ale nebudou muset nosit roušky. Jedinou výjimkou je okres Děčín, kde se v pátek objevila takzvaná brazilská mutace a výuka tam začne až o týden později.

Pondělí vyhlížejí také provozovatelé zoologických a botanických zahrad, kteří budou moci otevřít, ale jen do 20 % kapacity areálu. Návrat čeká také farmářské trhy, kde budou moci stánkaři prodávat ovoce, zeleninu, květiny nebo mléčné výrobky.

Závěrečné zkoušky v autoškole mají zelenou

Pandemický zákon zároveň nezakazuje vycestovat do zahraničí. Zelenou dostaly také závěrečné zkoušky v autoškolách. Zavřené zůstávají bazény, kina nebo divadla. Stejná pravidla zůstávají pro restaurace, hotely a jiné ubytovací či stravovací podniky.

Zdroj: Prima CNN

Související články

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button