KoronavirusObecné

Z respirátorů se jen tak nevyhrabeme.

Chránit se respirátorem, nebo jej odložit a nechat populaci získat proti viru SARS-CoV-2 přirozenou imunitu? Lékaři, které Novinky oslovily, se neshodnou. Imunolog a onkolog Jaroslav Michálek míní, že respirátory škodí. Naopak podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka se respirátory kvůli vysokým počtům úmrtí stále chránit musíme. Lékařka Jana Skřičková z brněnské plicní kliniky by zase s odložením roušek počkala na pokles počtu pacientů v nemocnicích.

Michálek z kliniky Cellthera v Brně by respirátory odložil ihned. „Dle mého názoru nošení respirátorů ztrácí smysl. Při dominanci varianty omikron je naopak žádoucí, aby se populace promořila, a získala tak přirozený booster, tj. aby si lidé vytvořili přirozenou imunitu buněčnou i protilátkovou, která je pak může dlouhodobě chránit,“ napsal Novinkám.

Podle něj respirátory mohou svým nositelům nyní spíš ublížit. „Příroda nás od narození nevybavila respirátorem ani rouškou. A ví moc dobře proč. Respirátory i roušky oslabují naši imunitu, neboť ve vydechovaném vzduchu se na vnitřní straně respirátoru či roušky zachytávají i jiné mikroorganismy. Například bakterie, kvasinky, které pak vdechujeme zpět do dýchacích cest, a mohou nás tak snadněji kontaminovat a působit infekce a jiné zdravotní problémy související s oslabenou imunitou,“ dodal.

Jana Skřičková z kliniky nemocí plicních a TBC FN Brno by ale s úplným odložením ochrany dýchacích cest ještě vyčkala na dobu, až počet pacientů v nemocnicích klesne. V pondělí 14. února leželo v nemocnicích 3705 covid pozitivních pacientů, 254 z nich ve vážném stavu.

„Určitě by se měly nosit dál v uzavřených prostorách. Zatím je v nemocnici stále relativně dost pacientů. Myslím, že se ukáže, jak se budou vyvíjet data. Až počet pacientů klesne, tak bychom k tomu mohli přistoupit. Zatím jsou počty v nemocnicích setrvalé,“ řekla Právu.

Odkládání respirátorů není na pořadu dne ani podle Kubka. „Doba, kdy umírá na covid 50 lidí denně, není vhodná k tomu respirátory odkládat,“ řekl Právu. Odkázal při tom na statistiku ministerstva zdravotnictví, podle které v týdnu od 7. do 13. února umíralo v Česku denně od 28 do 59 osob s nákazou covid-19.

Rozvolnění prodlouží vlnu, míní Kubek

„Nesmyslné rozhodnutí předčasně všechno rozvolnit a umožnit, aby neočkovaní a netestovaní mohli navštěvovat různé společenské akce, nám vlnu prodlouží. Rozhodující bude vývoj hospitalizovaných pacientů,“ řekl Právu Kubek.

„Samozřejmě že v momentě, kdy bude teplo a většina akcí se bude odehrávat venku, zůstanou respirátory jen v hromadné dopravě a zdravotnických zařízeních. Ale dnes by se měly ve vnitřních prostorách nosit, v kinech, divadlech, na koncertech, na sportovních utkáních, v obchodech, restauracích, když člověk nekonzumuje,“ dodal.

64 procent nestačí

Kubek také varoval, že na podzim se po letním uvolnění většina opatření opět vrátí. „Čím více lidí se naočkuje, tím větší šance bude, že podzim prožijeme v normálnějším stavu. Pokud zůstaneme na stávajících 64 procentech naočkovaných, tak naše výchozí pozice bude špatná,“ míní Kubek.

Variantu viru SARS-CoV-2 omikron by podle něj neměli lidé podceňovat. „Jeho klinická závažnost se blíží původní variantě viru. Samozřejmě není taková, jaká byla delta nebo alfa. To, že neumírá tolik lidí, je dáno tím, že v rizikových skupinách je proočkovanost poměrně slušná. Ale jinak by senioři zase umírali houfně,“ dodal Kubek.

Podle imunologa Vojtěcha Thona by už nošení respirátorů mělo být dobrovolné. Lidé je podle něj navíc nemění tak často, jak by měli, a tak se v respirátorech mohou udržovat bakterie, plísně i viry odlišné od SARS-CoV-2.

Imunolog Jiří Šinkora zase poznamenal, že nošení respirátorů brání v udržování přirozené imunity proti respiračním virům. „Respirátory už škodí,“ řekl Novinkám.

V současné době platí povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorách, pokud v nich nelze udržet vzdálenost 1,5 metru od cizích osob. Venku je nutné nosit ochranu dýchacích cest, pokud je na jednom místě více než 30 lidí a nelze od nich udržet vzdálenost 1,5 metru.

Opatření se nevztahuje na děti, které ještě nezahájily školní docházku, a na osoby s poruchou intelektu nebo ty, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button