KoronavirusObecné

Vše je jinak. Povinné očkování od února bude, rozhodli poslanci.

Poslanci rakouské Národní rady velkou většinou schválili všeobecnou povinnost očkování proti covidu-19 pro lidi starší 18 let. Zákon bude ještě projednávat druhá komora parlamentu, Spolková rada. Platit má začít 1. února. Rakousko je první evropskou zemí, která zavádí tuto praxi.

Poslanci dnes večer hlasovali pro zákon poměrem 137 ku 33 hlasům. Koalice lidovců (ÖVP) a Zelených hlasovala svorně pro, v řadách opozičních sociálních demokratů (SPÖ) a liberálů (NEOS) se našly ojedinělé hlasy proti. Očkovací povinnost tak z parlamentních stran jednoznačně odmítá pouze pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

„Je přijat (potřebnou) většinou,” řekla Doris Burešová, druhá předsedkyně Národní rady, poté, co se o nové legislativě několik hodin diskutovalo.

Z očkovací povinnosti mají být vyňaty těhotné ženy, lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni, a lidé, kteří se v posledních šesti měsících zotavili z koronavirové infekce.

Do poloviny března má trvat přechodná fáze, kdy povinnost nebude vynucována. Pak už bude za nedodržení povinnosti hrozit pokuta až 3600 eur (asi 88 tisíc Kč).

Přibližně 75 procent rakouské populace se nechalo očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny a 72 procent je plně očkováno, což odpovídá evropskému průměru.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button