KoronavirusObecné

Ve školách volno, nebo výuku online – Právě to schválila Vláda

Ředitelé škol zřejmě budou moci v případě velkého počtu učitelů v karanténě kvůli covidu-19 vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo distanční výuku, a to v délce až deseti dnů. Návrh zákona, který předložil ministr školství Petr Gazdík (STAN), ve středu schválila vláda.

„Deset dní mimořádného pandemického ředitelského volna dostalo od vlády zelenou. Ředitelé škol je budou moci využít i na distanční výuku. Obojí generuje rodičům nárok na ošetřovné. Návrh teď zamíří do Parlamentu, kde bude projednán ve zrychleném řízení,” informoval Gazdík na svém Twitteru.

Zákon by měla Sněmovna projednat příští týden ve stavu legislativní nouze, aby mohl platit co nejdříve. Při výuce na dálku i mimořádném ředitelském volnu by podle něj měli mít rodiče dětí do 10 let věku nárok na ošetřovné.

Půjde o obecný, nikoli „omikronový” zákon
Ministr ještě před jednáním vlády řekl, že navrhovaný zákon by neměl platit jen pro současnou situaci, kdy přibývá nakažených koronavirovou variantou omikron.

„Je to obecný zákon, který může být v budoucnu uplatněn kdykoli, kdy bude vyhlášena pandemická pohotovost a ředitelé usoudí, že situace nastala,” vysvětlil Gazdík.

Vyjde se tím vstříc i zástupcům školských asociací, kteří právě požadují, aby se ředitelé škol mohli sami rozhodnout, zda v případě nutnosti kvůli epidemii vyhlásí na omezenou dobu ředitelské volno nebo distanční výuku.

Dosud platilo pět dní volna, mnohde již vyčerpaných
Školský zákon v současnosti umožňuje ředitelům vyhlásit pět volných dnů za rok, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických.

Většina jich podle MŠMT tento počet dnů v aktuálním školním roce již využila nebo si to naplánovala. Hygienická stanice může o uzavření školy rozhodnout při velkém počtu nakažených žáků.

Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádné výuce na dálku by podle Gazdíka měl ředitelům pomoct řešit situace, kdy se v karanténě ocitne větší počet pedagogů. Za dobu ředitelského volna dosud nemají rodiče školáků nárok na ošetřovné, což by se v případě mimořádného volna kvůli covidu-19 mělo změnit.

Jako krizové ošetřovné při nařízeném uzavření třídy či školy kvůli epidemii se teď vyplácí zaměstnancům z nemocenského pojištění 80 procent základu výdělku a živnostníkům 400 korun za den.

Distanční výuka povinná, školky jen volno
Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku by měly mít základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy.

Na dálkové vzdělávání by škola měla mít možnost dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud by kvůli výpadku většího množství pedagogů v důsledku epidemie covidu-19 nešlo učit prezenčně.

Pro ředitelské volno by se škola mohla rozhodnout, jestliže by kvůli šíření nákazy dočasně nemohla zajistit ani distanční výuku. Pro mateřské školy počítá návrh pouze s možností mimořádného ředitelského volna.

Účast na mimořádné distanční výuce by měla být pro žáky povinná s výjimkou základních uměleckých a jazykových škol.

Mimořádné volno i výuku na dálku by mohli ředitelé vyhlašovat i jen pro jednotlivá pracoviště školy. V takovém případě by se měl rozsah dnů vztahovat ke každé části školy zvlášť.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button