KoronavirusObecné

V neděli přibylo 2749 případů covidu

V neděli přibylo v Česku 2749 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší nedělní nárůst od poloviny března a zároveň o téměř tisíc nakažených víc než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem poprvé od května více než 1500 lidí. V neděli to bylo 1503 pacientů, 221 z nich bylo v těžkém stavu. Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 321 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak od neděle zvýšilo o devět. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání se počty nově nakažených zvýšily v každém dni uplynulého týdne. Laboratoře v něm odhalily dohromady 34.304 případů koronaviru. O týden dříve jich bylo 21.515. Nákaza v průběhu měsíce výrazně zrychlila. Například v prvních sedmi říjnových dnech přibylo 5623 nakažených.

Roste také počet zemřelých s koronavirem. Za uplynulý týden jich ministerstvo eviduje 126, více než za první tři říjnové týdny dohromady. Údaje z posledních dní pravděpodobně při dalších aktualizacích ještě vzrostou. Od začátku epidemie zemřelo v Česku s covidem-19 celkem 30.775 lidí.

Laboratoře v neděli provedly zhruba 58.000 testů, asi o 13.000 více než před týdnem. Zvýšila se i jejich pozitivita. U preventivních a plošných testů dosáhla 3,09 procenta, minulou neděli to bylo 2,72 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 5,96 procenta na 6,69 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních v mezitýdenním srovnání zvýšil o čtyři procentní body na 18,8 procenta.

Doba platnosti testů se počínaje dneškem zkracuje na 24 hodin v případě antigenních testů a na tři dny u přesnější PCR metody. Výrazně se také omezuje okruh lidí, kteří mají nárok na preventivní test hrazený z veřejného pojištění. Nenaočkovaní lidé si je ode dneška musí platit ze svého. Možnost nechat se bezplatně otestovat mají i nadále děti a mladí do 18 let, lidé naočkovaní nebo se zahájenou vakcinací a také ti, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. Pokračuje také úhrada testů, na které pošle pacienta lékař nebo hygiena. Z veřejného zdravotního pojištění zůstává hrazeno i testování v sociálních službách.

Ve třech českých krajích je momentálně incidenční číslo vyšší než 400. Nejhorší situace je v Olomouckém kraji, kde připadá na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 449 nakažených. Následuje Moravskoslezský kraj s incidencí 448 a Jihomoravský kraj s incidencí 420. Relativně nejlépe je na tom stále Karlovarský kraj, kde za uplynulý týden připadá na 100.000 obyvatel 107 případů koronaviru.

Neočkovaní žáci v osmi regionech s nejhorší epidemickou situací dnes podstoupí testování na covid. Rozhodující pro jejich určení byla data z neděle 17. října. Týdenní přírůstek nových případů covidu byl k tomuto dni v těchto regionech vyšší než 300 na 100.000 obyvatel. Týká se to okresů České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná.

Příští týden se povinné testování na koronavirus ve školách rozšíří o dalších 23 okresů, celkem jich tak bude 31. Rozhodla o tom data ze soboty.

Od začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku celkem 1,765.654 případů koronaviru. Většina lidí se již z nákazy vyléčila.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button