Smrt je blízko
Strach, zoufalství, hněv i modlitby ovládly Ukrajince po čtvrtečním zákeřném napadení země. Do děsivého rána se třicetiletá Kyjevanka Olena probudila ve čtvrti Darnycja na levém břehu Dněpru za dunění výbuchů, jaké dosud nikdy v životě neslyšela.
„Psi štěkají, děti brečí. Všude kolem houkají sirény. Bojíme se,“ řekla Právu mladá žena. „Máme připravené zavazadlo, hlavně doklady a pár věci, ale nevím, kam bychom měli jít. Čekáme na pokyny úřadů,“ přiznala zoufale.
Po vyhlášení poplachu se lidé začali svolávat a rodiny se snažily být pohromadě. „Jsme tady všichni, v jednom bytě. Čekáme, je to děsivé. Slyšíme neustále výbuchy, jsme kousek od Brovarů,“ řekla Právu Viktoria.
Zásah ve městě Brovary v Kyjevské oblasti, které se stalo jedním z prvních terčů, vyburcoval obyvatele sídlišť v okrajových kyjevských čtvrtích ve čtvrtečních časných ranních hodinách.
„Od čtyř od rána jsme vzhůru. Řekli nám, že máme sedět doma. Je ale strašné čekat a sledovat ty všechny zprávy,“ řekla. Podle ní všude panuje děsivá nejistota a bezradnost. „Půjdeme asi hledat nějaký kryt. Pořád to tady ale hrozně duní,“ líčila.
Výbuchy se podle obyvatel Kyjeva rozléhaly také poblíž letišť Boryspil a Žuljany. Ráno ale na civilním letišti Boryspil přistávala letadla. „Dcera se v pořádku vrátila z dovolené. Měla ale raději hned letět do Varšavy nebo někam do Evropy. Máme strach. Snad nás neobětují,“ řekla 43letá Tetjana.
„Smrt je blízko“
„Je strašné si uvědomit, že celá Ukrajina je pod raketovou palbou. Jsem doma, nikam nevycházíme. Exploze slyším od samého rána. Doufáme, že to přežijeme,“ řekl Právu důchodce Ivan Ivanovyč.
„Nemůžeme se hnout. Jsme u letiště Žuljany. Nevíme, co po nás chtějí. To nám Rusko nemělo dělat. Nesmíme se ale vzdát. Držíme obranu a musíme vzdorovat,“ říká muž, který zažil jako dítě bombardování Kyjeva nacisty. „Modlím se, abychom vyvázli bez mrtvých. Rodina i celá země. Smrt je blízko. Dcera s rodinou se pokusila odjet. Policisté ale kontrolují výpadovky a hledají v autech muže, potenciální zběhy,“ řekla Právu Vita z Kyjeva.
Mnozí se snažili dostat do Maďarska či Slovenska. „Všude jsou fronty, lidé hromadně nakupují, v obchodech i na tržišti. Bojí se, že potraviny podraží. Skupují i benzín, snaží se vybrat peníze,“ popsala situaci Marija ze Zakarpatské oblasti. „Všichni jedou k hranici. Jsou tam stovky aut. Vůbec to ale nebudeme zkoušet. Doufáme, že to k nám nedorazí,“ dodala.