KoronavirusObecné

Slovensko zkracuje karanténu ze současných deseti na pět dní

Lidem, kteří mají pozitivní test na covid-19, se na Slovensku od úterý 25. ledna zkracuje karanténa ze současných deseti na pět dní. Novinky o tom informovala mluvčí úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky Daša Račková.

Pětidenní karanténa platí pro všechny, kteří budou mít pozitivní test bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou očkováni nebo překonali covid-19. „Dalších pět dní pak budou muset striktně nosit na veřejnosti respirátor FFP2,“ uvedla mluvčí.

Na pět dní se zkracuje karanténa pro neočkované, kteří přišli do kontaktu s infikovanou osobou. Očkovaní a ti, kteří překonali covid-19, do karantény nemusí.

Slovensko se tímto opatřením chce vyhnout tomu, aby v zemi zkolabovaly důležité služby, jakými jsou zásobování potravinami, energiemi nebo svoz odpadu.

Podle předpokladů totiž vysoce infekční varianta viru omikron uvězní najednou v izolaci desítky tisíc zaměstnanců.

„Zkrácení karantény je pragmatické, nikoliv medicinské rozhodnutí,“ připustil Matej Mišík, šéf institutu zdravotnických analýz při ministerstvu zdravotnictví Slovenské republiky.

Na Slovensku zaznamenali 3503 nových případů nákazy koronavirem. Zemřelo 32 infikovaných. V nemocnicích je 1497 pacientů s potvrzeným covid-19, z toho 308 na JIP a 156 na plicní ventilaci.

Od počátku pandemie bylo 921 422 pozitivně testovaných lidí a zemřelo jich 17 675. První dávkou bylo očkováno 2 788 590 osob, z nichž dostalo i druhou dávku 2 640 702 osob a třetí dávku 1 404 544 lidí.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button