Koronavirus

Rusko pořádá hon s cílem zabít Ukrajinského prezidenta

Přes čtyři sta ruských žoldnéřů z Vagnerovy skupiny působí v Kyjevě s cílem zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedl s odvoláním na své zdroje britský list The Times. Údajně mají za vraždu Zelenského slíbený tučný obolos.

Mají také dopadnout dalších 23 vysokých ukrajinských představitelů, včetně premiéra, kyjevského starosty Vitalije Klička i jeho bratra Vladimira.

Plány však byly odhaleny, když informace o působení vagnerovců získala v sobotu ráno ukrajinská vláda. Už o několik hodin později prodloužila a zpřísnila zákaz vycházení, který trval 36 hodin.

Současně varovala obyvatele metropole, aby nevycházeli, protože ve městě působí ruští diverzanti a lidé, kteří by vyšli ven, riskují, že by byli zlikvidováni.

Vagnerovci údajně sledují pohyb Zelenského a dalších vysokých představitelů pomocí jejich mobilních telefonů.

Podle jednoho zdroje jim bylo nařízeno pozastavit operaci, protože se tento týden mají konat rusko-ukrajinská jednání. Údajně však už měli být informováni, že schůzka je jen zástěrkou, protože Putin žádnou dohodu nechce.

Podle zdroje listu The Times přijelo na Ukrajinu během ledna 2000 až 4000 vagnerovců. O ruských plánech ohledně Ukrajiny měli být informováni už v prosinci.

Vagnerovu skupinu financuje Jevgenij Prigožin, který má blízko k Vladimiru Putinovi. Působila na Donbasu, v Sýrii, Libyi i ve Středoafrické republice. O její nasazení požádalo Mali.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button