Koronavirus

Rektální testování školáků: Arenberger to měl povolit, pak vzal zpátečku.

Testování, které od dnešního dne školáky čeká, bude neinvazivní, ujišťoval opakovaně ministr školství Robert Plaga (ANO). Na několik hodin se ale do usnesení vloudily takové způsoby, které se za neinvazivní rozhodně označit nedají. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením nového ministra Petra Arenbergera (za ANO) podle serveru Neovlivní.cz napsalo Správě státních hmotných rezerv (SSHR), že může vedle testů z nosohltanu nakoupit i rektální či hlenové testy. Sám Plaga o tom nevěděl, ale když informaci zjistil, vyděsil se. Arenberger nakonec v pondělí ráno rektální testování zrušil.

Celá debata o testech podle serveru začala minulý čtvrtek, kdy z ministerstva zdravotnictví dorazila informace o rozšíření forem testování. Resort ji zaslal Správně státních hmotných rezerv, která podle uvedené specifikace měla nakoupit testy pro školáky. Popsané formy ale zahrnovaly natolik kontroverzní typy testů (rektální), že šéf SSHR Pavel Švagr pro jistotu napsal , aby se ujistil, že se vším souhlasí.

„Výběrové řízení musí být jednoznačně vyhodnotitelné a transparentní – takže podle této specifikace v dopisu jsou všechny tyto metody odběru rovnocenné a tudíž v případě splnění ostatních parametrů akceptovatelné,“ napsal šéf hmotných rezerv ministrovi školství a pokračoval: „Proto si Vás na toto dovoluji upozornit a rád bych od Vás měl potvrzené stanovisko, že takto postavená specifikace je pro Vámi řízené ministerstvo akceptovatelná.“

Až z této komunikace se Švagrem se Plaga měl dozvědět, že ministerstvo povolilo i testy ze stolice. Okamžitě tak napsal e-mail, adresovaný mimo jiné premiérovi (ANO), kde upozorňuje, že tento postup není správný, lze jej označit za omyl a že je z něj zděšen, protože testování se týká i malých dětí. „Z uvedené změny specifikace (rozšíření možných testů např. i o testy rektální či testy s odběrem z nosohltanu) jsem upřímně zděšen a pevně doufám, že se jedná o pochybení či omyl,“ cituje Neovlivní.cz e-mail Plagy.

„Dovolím si tak tímto požádat pana ministra zdravotnictví o úpravu specifikace tak, aby se jednalo skutečně o testy neinvazivní a vhodné pro bezpečný návrat do škol a zároveň nebudou psychickou překážkou pro návrat dětí k bezpečnému vzdělávání,“ napsal také ministr školství.

Arenberger už testy ze stolice sám zmínil

Nutno podotknout, že specifikace byla z ministerstva zdravotnictví odeslána v době, když už na úřadě seděl nový ministr . A dokonce o rektálním testování v jeden moment sám vtipkoval, byť jej odmítl. „Tak to určitě ne (testy ze stolice – pozn. red.). I když možná v některých případech by to bylo jednodušší, než je výtěr z krku, ale to nespekulujme. Máme upřesňující parametr přímo pro SSHR, která na základě toho už opravdu vypíše výběrové řízení přímo pro ty děti tak, aby to pro ně bylo co nejjednodušší, co se týče antigenních testů,“ řekl v pátek na tiskové konferenci.

Nová specifikace do nedělního večera stále nebyla vytvořena, potvrdil Švagr s tím, že SSHR kvůli tomu nemůže jít nakupovat. Stát má přitom testy vybrat do 3. května.

K jistému vývoji ale přeci jen došlo. Poté, co byl text zveřejněn, Arenbergerův úřad možnost rektálního testování zrušil – v pondělí dopoledne zaslal upravenou specifikaci, která už s tímto způsobem nepočítá, uvedl Švagr pro ČTK. Povolenými způsoby tak jsou nos, sliny a přední část úst.

Květnový termín nicméně šéf hmotných rezerv považuje za šibeniční. „Ministerstvo zdravotnictví nám dnes ráno zaslalo upravenou specifikaci. Obratem ji zpracujeme a počítám, že ještě dnes vypíšeme zakázku na dodání 5,6 milionu antigenních testů. Samozřejmě musím upozornit, že už nejsme v nouzovém stavu, takže musíme dodržovat zákonem stanovené termíny. Pro dynamický nákupní systém je to třeba deset dní na podání nabídek. Takže každý den je v tomto směru velmi cenný,“ řekl dnes Švagr.

Uvedl, že i kdyby správa vítěze zakázky vybrala po uzávěrce do 24 hodin, tak bude mít potenciální dodavatel velmi málo času, zhruba pět, šest dní, aby 5,6 milionu testů zajistil a dodal do skladů Správy státních hmotných rezerv.

Zdroj: blesk.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button