KoronavirusObecné

Rakousko ukončí lockdown. Ale jen pro očkované a uzdravené

V Rakousku v neděli po třech týdnech skončí plošný lockdown, ale jen pro ty, kteří mají ukončené očkování proti koronaviru nebo se z covidu vyléčili. Podle agentury APA se na tom při společném jednání dohodla vláda se zemskými představiteli. Už v úterý to uvedl nový spolkový kancléř Karl Nehammer v reakci na pozitivní vývoj pandemie v posledních dnech, ale i na požadavky regionů i zástupců podnikatelské sféry.

„Rozvolnění bude. Je jen otázkou, za jakých podmínek,“ ujistil Nehammer s tím, že by se v pondělí měly otevřít všechny obchody, restaurace i ubytovací zařízení. Jednání se zemskými hejtmany a experty se ve středu konalo i přesto, že v Rakousku je ve středu státní svátek – slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie.

Obchod, služby, gastronomie, cestovní ruch, kultura a sport budou smět otevřít v pondělí 13. prosince. Konec uzávěry bude doprovázen „minimálním standardem ochranných opatření“, v celé zemi tak bude například platit povinnost nosit respirátor FFP2 ve vnitřních prostorách. Kulturních akcí se smí účastnit nanejvýš 1000 lidí. Gastronomické podniky mohou být otevřené pouze do 23:00.

Zatímco spolkové země Burgenland, Tyrolsko a Vorarlbersko od neděle uvolní uzávěru zcela, Dolní Rakousy, Salcbursko a Štýrsko umožní otevření restaurací a hotelů teprve v pátek 17. prosince. V tento den patrně skončí plošný lockdown v Horních Rakousech. Vídeň již dříve oznámila, že gastronomii a hotely otevře až 20. prosince. Korutany o budoucích opatřeních dosud nerozhodly.

Nehammer mezitím potvrdil záměr na zavedení povinného očkování osob starších 14 let od 1. února 2022. „Je to bohužel nutné, i když doufám, že se do té doby nechá naočkovat co nejvíce lidí,“ řekl kancléř s tím, že mnozí neočkovaní jsou nerozhodní a potřebují „páku k motivaci“.

Vítané jsou podle něj všechny návrhy, které by mohly proočkovanost obyvatelstva zvýšit. „Zpočátku jsme byli skeptičtí vůči očkovacím loteriím, ale ukázalo se, že fungují. To je dobře, takže v nich budeme pokračovat,“ dodal kancléř.

Rakousko bude podle Nehammera v boji s pandemií postupovat „co nejopatrněji“, přičemž významným faktorem by mělo být používání respirátorů třídy FFP2. Za důležité označil i kontrolu a sankce za nedodržování ochranných opatření.

V narážce na sobotní 40tisícovou demonstraci odpůrců restrikcí a očkování ve Vídni kancléř řekl, že „ne všichni smýšlejí stejně“. Mnozí mají jen obavy a strach, zatímco jiní se orientují na výtržnosti, těch je ale menšina, dodal Nehammer. „Koronavirus se nesmí stát mlýnským kamenem na krku naší republiky,“ zdůraznil.

Počet nových případů koronavirové infekce se v poslední době v devítimilionovém Rakousku výrazně snížil, v úterý ohlášený poslední denní přírůstek činil 4233. Napjatá ale zůstává ještě situace v nemocnicích.

Polsko zavede očkovací povinnost u vybraných profesí

Od 1. března 2022 začne v Polsku povinné očkování zdravotníků (lékařů, zdravotních sester, pomocného personálu atd.), učitelů a příslušníků ozbrojených sil proti covidu-19, oznámil v úterý ministr zdravotnictví Adam Niedzelski. Dodal, že Polsko jde ve šlépějích Německa a Rakouska.

Od 15. prosince letošního roku budou v Polsku platit nová bezpečnostní opatření, například veřejná doprava bude moci být obsazena maximálně ze 75 procent. Hotely, stravovací zařízení, kulturní, sportovní a zábavní akce budou moci být využívány na 30 procent kapacity. Od poloviny prosince letošního roku budou kluby a diskotéky zcela uzavřeny, s výjimkou Silvestra – informoval v úterý náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska.

Dálková výuka na základních a středních školách bude platit od 20. prosince letošního roku do 9. ledna 2022. Od 15. prosince se zavádějí povinné testy pro osoby, jejichž spolubydlící onemocněli covidem-19, a to i v případě, že mají platný covid pas, dodal Kraska.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button