Prymula navrhl prodloužit školní rok o měsíc a zkrátit prázdniny. Plaga je proti
V pondělí se v rámci režimu rotační výuky vrátili do škol žáci prvního stupně základních škol. Rotace budou probíhat po týdnu a rotovat budou celé třídy. Běžná prezenční výuka byla obnovena jen ve speciálních školách a v malotřídkách. Bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce prezidenta, epidemiolog Roman Prymula řekl v pořadu Epicentrum, že by letošní školní rok prodloužil o jeden měsíc letních prázdnin. S tím nesouhlasí ani ministr školství Robert Plaga ani školské organizace.
„Já bych byl proto, byť to vzbuzuje nejrůznější averzivní nálady, aby se letošní školní rok prodloužil o jeden měsíc letních prázdnin. Myslím, že by to stálo za úvahu,“ řekl Prymula v pořadu Epicentrum.
„O prodloužení školního roku ministerstvo neuvažuje, ale chceme maximálně podpořit vzdělávání dětí formou letních kempů,“ napsala Blesk Zprávy mluvčí MŠMT Aneta Lednová s tím, že na letní kempy byla vypsána výzva s alokací 100 milionů korun.
Podle slov ministra školství Roberta bude nutné, aby se narovnaly nerovnosti v distanční výuce i v dalších dvou až třech letech, k čemuž by měly být využity prostředky z Fondu obnovy.
Se slovy nesouhlasí ani předseda školských odborů František Dobšík: „Způsobilo by to mnoho organizačních, provozních i právních problémů. Nikdo zatím zodpovědně nevyhodnotil, že požadavky rámcových vzdělávacích programů se nedají splnit, a že tedy prodlužování školního roku je nutné,“ napsal Blesk Zprávám Dobšík.
Gymnázia distanční výuku zvládají
Prodloužení školního roku není nutné ani z pohledu předsedkyně Asociace gymnázií Renaty Schejbalové. Podle ní je zkrácení prázdnin zbytečné.
„Z distanční výuky jsou všichni vyčerpaní a prázdniny potřebujeme. Studenti gymnázií zvládají distanční výuku dobře, protože se jedná o vybrané a motivované děti,“ řekla Blesk Zprávám Schejbalová s tím, že by si dokázala představit, že by existovala nějaká forma letního kempu, který by byl povinný podle stupně zapojení do distanční výuky.
Slova Schejbalové potvrdil i prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý, podle kterého většina škol i žáků pracuje na víc než sto procent. „Jsem toho názoru, že by to zhoršilo vztahy mezi žáky, kteří distanční výuku zvládají, a těmi, kteří ne. A těch, kteří ji nezvládají, je podstatně méně,“ řekl Černý. Dodal, že výuka v červenci by byla i fyzicky náročná, protože většina škol není vybavena klimatizací.
Roman Prymula navrhoval nějakou formu letní školy už v roce 2020, ale jeho návrh nezískal podporu napříč politickým spektrem.
Zdroj: blesk.cz