KoronavirusObecné

Prokazování protilátkami téměř nikdo nevyužívá

Od listopadu existuje ve Švýcarsku možnost prokazovat ochranu proti covidu-19 ve formě testu na protilátky. Poptávka je ale velmi nízká, této možnosti zatím využilo jen 2,7 procenta populace. Novinkám to sdělil mluvčí Federálního úřadu pro veřejné zdraví (FOHP) Jonas Montani.

„K neděli 23. ledna bylo vydáno celkem 236 670 certifikátů na protilátky u lidí, kteří covid prodělali. Při celkovém počtu obyvatel 8 670 300 to znamená, že se protilátkami prokazuje 2,7 procenta obyvatel,” uvedl na dotaz Novinek Montani.

Poptávka v posledním měsíci poněkud poklesla. V prvních čtyřech týdnech jsme vystavovali přibližně 30 tisíc těchto certifikátů týdně, zatímco na začátku roku už jich bylo jen asi 17 500 týdně.
Jonas Montani, mluvčí FOHP

Vzhledem k tomu, že neexistuje vědecký konsensus na tom, jak vysoká hladina protilátek stačí pro další ochranu před covidem, rozhodla švýcarská vláda, že bude v rámci covidpasu uznávat jakoukoli detekci protilátek.

„Poptávka v posledním měsíci poněkud poklesla. V prvních čtyřech týdnech jsme vystavovali přibližně 30 tisíc těchto certifikátů týdně, zatímco na začátku roku už jich bylo jen asi 17 500 týdně,” dodal mluvčí švýcarského úřadu.

Potvrzením o protilátkách se může člověk prokazovat maximálně 90 dní, a to pouze na území Švýcarska. Vláda uznává pouze testy, které byly provedeny v certifikovaných laboratořích Swissmedic.

Třetí dávku má jen 37 procent lidí

Uznávání testu na protilátky jako důkaz o takzvané „bezinfekčnosti” se řešilo také v České republice. Na ministerstvu zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (za ANO) o tématu jednali odborníci, na uznávání protilátek se ale neshodli.

Nový šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09) původně tvrdil, že protilátky nejsou ze hry. S nástupem varianty omikron, která umí do značné míry obejít protilátky vytvořené předchozí nákazou, diskuse o protilátkách utichla.

Švýcarsko je na tom, co se očkování týče, podobně jako Česko. Alespoň jednu dávku vakcíny má aplikovanou 70 procent obyvatel, 68 procent obdrželo dvě dávky.

Pro tzv. booster, tedy třetí dávku, si zatím došlo 37 procent, vyplývá ze statistik serveru Our World in Data.

Země aktuálně čelí rekordním počtům infekcí. Sedmidenní průměr nakažených na jeden milion obyvatel činí 3 806, roste také křivka hospitalizací. V současné době je s covidem-19 ve švýcarských nemocnicích 1904 pacientů.

Rychle se šířící omikron se naštěstí nepromítá do míry zemřelých, která v posledních dnech spíše klesá. Sedmidenní průměr je ve Švýcarsku podle Our World in Data 15,4 mrtvých na milion obyvatel.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button