KoronavirusObecné

Před těžkým covidem chrání gen zděděný po neandrtálcích

Vědci vedení odborníky ze švédské lékařské univerzity Institut Karolinska objevili gen, který dokáže snížit závažnost průběhu koronaviru o dvacet procent. Jejich objev by mohl pomoci farmaceutickým firmám s vývojem cílenějších léků proti onemocnění covid-19. Experti svou studii publikovali v odborném časopise Nature Genetics.

Zda bude mít nakažený těžký průběh covidu-19, ovlivňuje řada faktorů včetně dalších chorob. Zda bude člověk po nakažení koronavirem trpět těžším nebo lehčím průběhem onemocnění, ovlivňují i geny.

Už dřívější studie zjistily, že někteří jedinci převážně evropského původu nesoucí určitou část DNA mají o 20 procent nižší riziko těžkého průběhu covidu-19.

Vědci zjistili, že to ovlivňuje úsek DNA s geny kódujícími imunitní systém OAS1/2/3. U lidí s haplotypem zajišťujícím menší riziko vážného průběhu má celý tento segment DNA v chromozomálním regionu 12q24.13 asi 75 kilobází pocházejících od neandrtálců.

Vědci se snažili zjistit, které geny jsou přímo odpovědné za menší riziko vážného průběhu covidu. Oblast DNA, ve které pátrali, je plná četných genetických variant. Aby identifikovali specifickou variantu, museli svou pozornost obrátit na jedince s africkými předky, kteří postrádají dědictví po neandrtálcích, a tedy i většinu zmíněného úseku DNA objeveného u lidí v Evropě.

Afričané mají ochranu také i bez neandrtálců
Nakonec zjistili, že ochranná varianta genu rs10774671-G určuje délku proteinu, který je kódovaný genem OAS1. Tento protein je součástí vrozeného imunitního systému pro boj s viry. Předchozí studie ukázaly, že čím je tento protein delší, tím má tělo lepší ochranu proti koronaviru SARS-CoV-2.

Delší protein se však objevuje i u lidí afrického původu, kde se vytvořil nezávisle bez předání genů od neandrtálců.

„Skutečnost, že jedinci afrického původu měli stejnou ochranu, nám umožnila identifikovat jedinečnou variantu v DNA, která skutečně chrání před těžkým průběhem covidu-19,” uvedla hlavní autorka studie Jennifer Huffmanová z amerického VA Boston Healthcare System.

„Studie ukazuje, jak důležité je zahrnout lidi s různými předky. Kdybychom studovali jen jednu skupinu, nemohli bychom uspět v identifikaci varianty genu,” dodal spoluautor Hugo Zeberg ze švédského Karolínského institutu.

Zatímco v Evropě však byl tento jedinečný gen nalezen přibližně u třetiny lidí, kterým je předali neandrtálci, v Africe jej nezávisle na tom má osm z deseti osob, uvedli dále vědci.

„Začínáme podrobně chápat genetické rizikové faktory, což je klíčové pro vývoj nových léků proti covidu-19,“ dodal spoluautor studie Brent Richards z McGillovy univerzity v Kanadě.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button