KoronavirusObecné

Opět nová pravidla pro testování a karanténu!

Od pondělí se lidé po pozitivním PCR testu na covid-19 nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole nebo jít do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým. Vláda ve středu večer upravila mimořádná opatření pro testování poté, co se objevovaly případy, kdy po skončení pětidenní izolace vycházel lidem znovu pozitivně antigenní samotest. Dosud tak museli znovu do pětidenní karantény. Změna platí od pondělí, ale dotkne se i lidí, kteří měli pozitivní test před tímto datem.

Ve firmách platí, že pokud má zaměstnanec pozitivní antigenní samotest, odchází automaticky do pětidenní karantény. Po jejím skončení se v práci opět testuje.

Podstoupit potvrzující test PCR metodou není povinné, přesto se tak podle informací ministerstva zdravotnictví testovala více než polovina z asi 57 000 osob, které měly od pondělí 17. ledna do čtvrtka pozitivní samotest. Negativním výsledkem PCR testu totiž karanténa končí, pozitivním vzniká záznam o prodělání nemoci, což u samotestu není.

Podle toho, jak se bude epidemická situace vyvíjet, počítá ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s tím, že by se mohlo testování ve školách a firmách omezovat či ukončit v polovině února. Ve školách se testuje jednou týdně v pondělí, ve firmách dvakrát týdně.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button