Koronavirus

Opatření se budou řídit podle nových pravidel. Na „psa“ zapomeňte, řekl Arenberger

Česko se už nebude řídit protiepidemickým systémem PES. Ministerstvo zdravotnictví bude připravovat nová pravidla pro rozvolňování, první varianta by podle něj měla být hotová zhruba za dva týdny. „Na ,psa‘ zapomeňte,“ řekl v pátek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Podle Arenbergera půjde ministerstvo zdravotnictví trochu jiným směrem a ve spolupráci s odborníky připraví vlastní pravidla. „Máme na to následujících 14 dní. Na ,psa‘ zapomeňte, pokud to není váš pes v boudě na dvorku. Budeme pracovat trošku jiným způsobem,“ uvedl Arenberger na páteční tiskové konferenci.

Nová pravidla by ale měla z nynějšího protiepidemického systému vycházet. „My ho plně využijeme. Obsahuje dobré kroky, akorát to trošku přeskupíme nebo doladíme. Kdo chce, může tomu klidně dál říkat PES, ale já bych se od toho trošku odsunul s tím, že se z logiky věci bude jednat o jiný systém,“ dodal ministr. „Nebude to barevná sloupcová tabulka, asi to bude mít jiný formát, některé kolonky budou mít jiný obsah,“ nastínil Arenberger.

Podle ministra by u nového systému chtěli odborníci pracovat s incidencí, která je sedmidenní nebo čtrnáctidenní na 100 tisíc obyvatel. Důležitá také budou procenta pozitivních testů na koronavirus a zatížení zdravotnických zařízení. „Ve spolupráci s průmyslem, školstvím, kulturou chceme právě na základě těchto a možná ještě dalších upřesňujících parametrů sestavit jednotlivé balíčky k rozvolňování,“ sdělil Arenberger.

Česko se systémem PES prakticky neřídí od února

Protiepidemický systém PES začal fungovat loni v listopadu, upraven byl začátkem roku. Jeho hlavním parametrem bylo rizikové skóre, které se vypočítává z počtu nových případů na 100 tisíc obyvatel a také v seniorní populaci, na podílu pozitivních testů z celkového objemu provedených a reprodukčního čísla. V lednu byl parametr pozitivních testů nahrazen podílem nakažených lidí, kteří jsou přijatí do nemocnic a dosud nebyli pozitivně testováni.

 

Petr Arenberger

Petr Arenberger
Zdroj: Profimedia.cz

 

Omezování života v Česku bylo podle rizikového skóre rozděleno do pěti pásem podle přísnosti. Od února se ale opatření systémem PES neřídí. Jedním z důvodů je masivní šíření britské mutace koronaviru.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button