KoronavirusObecné

Omikron nabírá tempo. V Česku bude dominovat zřejmě už za deset dnů

Již do deseti dnů bude podle Státního zdravotního ústavu v Česku dominovat varianta koronaviru omikron. Převáží tak nad dosud nejčastější deltou.

„Vzhledem k tomu, že omikron je výrazně nakažlivější než varianta delta a s ohledem na čísla pozitivních vzorků s podezřením na omikron po testech diskriminační PCR, lze očekávat, že varianta omikron se poměrně rychle stane dominantní,“ uvedla dnes ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. „Národní referenční laboratoř odhadla, že nad 50 % všech pozitivních případů by se omikron mohl dostat do zhruba deseti dnů až dvou týdnů. Je proto nutné dodržovat všechna aktuálně platná hygienická opatření bránící přenosu infekce a připomínám také důležitost očkování, a to včetně posilující třetí dávky,“ dodala.

V období od 25. prosince do 3. ledna má podle ní Národní referenční laboratoř k dispozici data 18 323 provedených testů diskriminační PCR metodou ze 74 laboratoří. Na variantu delta z nich připadá přibližně 85 % případů. Podezření na variantu omikron se týká celkem 1 642 případů, což představuje zhruba 15 %. To podle odborníků ukazuje, že omikron bude do zhruba deseti dnů v České republice skutečně převažovat.

V Česku bylo nejčerstvějších, dnes zveřejněných údajů, za 14 dní, tedy od 17. do 30. prosince, zachyceno 87 117 případů nákazy virem SARS-CoV-2. Denní průměr činí 6 222 případů. „Což představuje 14denní incidenci 814 pozitivních na 100 000 obyvatel,“ uvedl Státní zdravotní ústav. „Celkový počet hospitalizací ke konci sledovaného období byl 3 163 osob, z toho 627 s vážným průběhem. Nejvyšší sedmidenní incidence covid-19 je aktuálně hlášena v okresech Praha-západ, Česká Lípa a Mělník,“ vypočítali statistici.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button