KoronavirusObecné

Odhad: Každý druhý má omikron. Do konce ledna hrozí 200 tisíc případů denně

Podle analýzy výrobce PCR testů tvoří už polovinu nových případů covidu varianta omikron. Vrcholu epidemie by tak Česko mohlo dosáhnout už na konci ledna.

Na konci ledna může Česko dosáhnout i 200 tisíc nakažených denně. Kvůli nedostatečné testovací kapacitě ale laboratoře odhalí jen asi 50 tisíc pozitivních. Ve své analýze to předpokládá výrobce PCR testů Diana Biotechnologies, který sbírá data asi z pětiny laboratoří v Česku.

„Variantu sledujeme od druhé poloviny prosince a výsledky našich analýz ukazují prudký růst podílu nové varianty na celkovém počtu pozitivních případů ve všech sledovaných laboratořích. Průměrný podíl varianty omikron ve sledovaných laboratořích dosáhl ke 4. lednu 50 %, což znamená až 5 000 případů omikronu za den v celé České republice,“ říká vědecký ředitel společnosti Václav Navrátil.

Nejvážnější je situace v Praze. Už na přelomu roku některé laboratoře v hlavním městě vykazovaly polovinu nákaz covidem jako omikron. O týden později už to jsou tři čtvrtiny.

„Nevidíme už ani jednu laboratoř v Česku s podílem omikronu pod 20 % a naopak v Praze některé dosahují až 75 %,“ dodává Navrátil.

Dvojnásobek případů každé dva dny

Ve středu přibylo podle dat ministerstva zdravotnictví 7 377 nových případů covidu-19, v úterý to bylo 10 176. Zhruba polovina z tohoto počtu má podle Diana Biotechnologies připadat na omikron. Odborníci předpokládají, že se počty pozitivních zvýší na dvojnásobek každý druhý až třetí den.

„Aktuální data ukazují, že počet nově nakažených variantou omikron se každý den zvyšuje asi o 30 procent. Pokud se nám podaří snížit nárůst o pouhých 5 až 10 % za den, vlna epidemie se zpozdí o 5 až 10 dní a počet nově nakažených v maximu klesne na polovinu až třetinu,“ říká provozní ředitel Diana Biotechnologies Martin Dienstbier.

Podle něj by se tak měla přijmout opatření, která by mohla zbrzdit enormní nárůst případů. Jinak by mohlo dojít k významnému omezení fungování klíčové infrastruktury.

„Určitou nadějí je, že omikron se zdá klinicky příznivější než varianta delta a navíc se stále zvyšuje proočkovanost populace. Je proto možné, že i při takto velkém počtu nakažených bude méně obětí než v předchozích vlnách. Navíc při takto rychlém průběhu kritická situace potrvá kratší dobu a už začátkem března by se měl počet případů pohybovat maximálně v jednotkách tisíc, ale spíše stovek denně,“ dodává Dienstbier.

Analýzu Diana Biotechnologies potvrzují i čísla z dalších českých laboratoří. Skoro polovinu ze zachycených pozitivních vzorků už tvoří varianta omikron také v brněnských fakultních nemocnicích. Ve svatoanenské fakultní nemocnici měla za úterý varianta omikron pětačtyřicetiprocentní podíl na pozitivních vzorcích.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button