KoronavirusObecné

Nejčernější polský scénář: 800 tisíc nákaz denně

Denní statistiky nově infikovaných koronavirem v Polsku pokořují rekordy. Delší dobu se pohybovaly od 30 do 40 tisíc, ve středu se ale vyhouply až na více než 53 tisíc nakažených denně.

Virolog Tomasz Wasik ze Slezské univerzity v Katovicích však v pondělí v TVN upozornil, že reálná čísla o přibývajících infekcích jsou ve skutečnosti několikanásobně vyšší. S odvoláním na zkoumání a analýzy odborníků zdůraznil, že omikron se v Polsku šíří šíleným nekontrolovaným tempem a že už brzy bude v zemi denně od 350 do 800 tisíc případů.

„Omikron je neuvěřitelně nakažlivý. Do poloviny března s ním přijdou do kontaktu všichni obyvatelé Polska (přes 38 milionů lidí). Na základě analýz evropských i polských institucí s 95procentní pravděpodobností bude denně v Polsku přibývat až do 800 tisíc nově infikovaných,“ uvedl Wasik.

„Pandemická situace v zemi se bude den po dni zhoršovat, proto další dávky vakcín proti koronaviru budou nevyhnutelné,“ uvedl Tomasz Karadula, virolog z Univerzitní nemocnice v Lodži.

„Před těžkým průběhem onemocnění a hospitalizací může až 90 procent obyvatel ochránit očkování třetí dávkou vakcíny. Při očkování dvěma dávkami klesá ochrana před omikronem na 40 procent,“ uvedl.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button