KoronavirusObecné

Na letišti na vás čekají anální testy na covid.

Čína nadále používá při zjišťování nákazy koronavirem anální testy. Japonsko si minulý týden stěžovalo, že testu z rekta bylo podrobeno několik japonských turistů, kterým to způsobilo „velkou psychickou újmu“.

Tyto testy se používají spolu s testy odebraných vzorků z nosu a krku v Pekingu, Šanghaji a přístavu Čhcing-tau. Zaměstnanec odboru pro nakažlivé nemoci z pekingské čtvrti Ta-sing, kde se nachází mezinárodní letiště, řekl listu Global Times, že cizinci jim budou podrobeni.

„Když lidé neznají proceduru odběru vzorků z rekta, naši zaměstnanci jim pomohou vysvětlit, jak se to dělá,” poznamenal.

Podle čínského Střediska pro kontrolu nemocí se sterilní tyčinka s bavlněným smotkem na konci zasune do konečníku do hloubky tři až pět centimetrů a jemné se s ní otáčí.

Není jasné, zda Čína bude testy používat i pro týmy sportovců, kteří se zúčastní olympiády. Ta začíná 4. února.

Jihokorejcům, kteří do Číny často cestují, nicméně minulé úterý mluvčí ministerstva zahraničí Čchoj Jung-sam vzkázal, že aby nebyli podrobeni odběru vzorků z rekta „přímo čínskými úřady“, mohou předložit vzorky stolice.

Čínské ministerstvo zahraničí také popřelo tvrzení amerického, že těmto testům byli podrobeni i diplomaté.

Testy jsou prý přesnější

Anální testy se netýkají jen zahraničních návštěvníků. Používaly se i v oblastech postižených nákazou, které byly uzavřeny. Nyní byly použity u obyvatel jednoho bytového domu v Pekingu ve čtvrti Chaj-tien, protože v něm žila 26letá žena nakažená variantou omikron. Celá čtvrť je nyní izolovaná.

Čína, kde se v únoru budou konat zimní olympijské hry, dále uplatňuje nulovou toleranci ke covidu, a to i u nově se šířící varianty omikron. Agentuře Reuters čínské ministerstvo zahraničí sdělilo, že všechna opatření jsou podložena vědecky. Peking označuje anální testy za přesnější.

Světová zdravotnická organizace (WHO) naproti tomu upřednostňuje odběr vzorků z dýchacích cest, protože covid-19 je především respirační nemocí. „Fekálie mohou poskytnout alternativní vzorky, zejména u lidí s gastrointestinálními příznaky,“ uvedl mluvčí WHO Christian Lindmeier, který ale dodal, že „narozdíl od vzorků z dýchacích cest je méně pravděpodobné, že budou pozitivní v prvním týdnu příznaků covidu“.

Testy vzorků z rekta se v minulosti prováděly i v Galicii u některých hospitalizovaných pacientů, zejména u novorozenců a pacientů na psychiatrii, kde nebylo možné odebrat vzorky z nosu.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button