Koronavirus

Kontroly protiepidemických opatření nekončí

Společně s nouzovým stavem v pondělí v Česku skončily také kontroly na hranicích okresů. Policie i nadále ale bude dělat namátkové kontroly, zda lidé dodržují protiepidemická opatření. Masivní akce se neplánují.

Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka se kromě ukončeného hlídkování na hranicích okresů pro policisty nic nezmění.

Z velké části byly pokuty uloženy kvůli nenošení roušky
mluvčí policejního prezidia

„Po skončení nouzového stavu budou policisté i nadále provádět kontroly dodržování mimořádných a ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Bude se jednat zejména o namátkové kontroly, které budou prováděny v rámci běžného výkonu služby stejně tak, jako tomu je doposud,“ vysvětlil Moravčík.

Nejčastější pokuty kvůli rouškám

Systém řešení případných přestupků zůstane stejný jako v minulosti. Když policisté odhalí někoho, kdo porušuje předpisy ministerstva zdravotnictví nebo nového pandemického zákona, tak je možnost, že se s policisty domluví a prohřešek napraví.

Pokud to neudělá, tak je na řadě uložení pokuty na místě, a když i to hříšník odmítne, tak případ skončí k vyřešení na hygienické stanici. Od policistů mohou lidé dostat pokutu až deset tisíc korun, od hygieniků až dvojnásobně vyšší.

Nouzový stav v Česku platil od 5. října. Policisté od té doby podle Moravčíka provedli zhruba 3,8 milionu kontrol, při kterých odhalili 85 tisíc přestupků a uložili 25 tisíc pokut.

„Z velké části byly pokuty uloženy kvůli nenošení roušky,“ přiblížil Právu Moravčík.

Kontroly v době bez nouzového stavu budou provádět policisté, kteří jsou v běžné službě. Jejich práce se tak vrátí do podoby jako před zavedením kontrol mezi okresy. Masivní nebo speciální kontroly se zatím ze strany policie nechystají.

„Každé krajské ředitelství má možnost v případě nutnosti udělat si vlastní kontrolní akci zaměřenou na vybranou problematiku. Centrálně však nebude vyhlašována žádná masivní celorepubliková kontrolní akce,“ doplnil Moravčík.

Kromě běžné činnosti také budou policisté spolupracovat na kontrolách s hygienickými stanicemi. Předminulý týden v této souvislosti obě strany podepsaly dohodu, podle které budou krajské hygienické stanice předávat informace o karanténách a izolacích nařízených kvůli covidu-19 policistům. Policisté je budou moci využít při namátkových kontrolách včetně například silničních.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button