KoronavirusObecné

Kdo má tři dávky, ten na 93 procent neskončí na JIP a nezemře, říká primář

Monoklonální protilátky budeme podávat, dokud budou pacienti s deltou. V pátečním Rozstřelu to prohlásil primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. Protilátky sice neúčinkují na variantu omikron, podle Dlouhého však brzy do Česka dorazí účinný lék na ni. Také řekl, že pacienti s covidem na JIP mají padesátiprocentní šanci na přežití.

Dlouhý zhodnotil současnou situaci jako stále ještě klidnou. „V nemocnicích nám to ještě klesá, ale na příští týden už hledíme s obavami. Beru jako téměř jisté, že se budeme vracet ke covidovým oddělením. Ani dosud nebyl čas na plánované zákroky, doháněli jsme jen nejakutnější případy,“ uvedl.

Už v polovině ledna se očekává, že nová mutace omikron bude v Česku dominovat. Tehdy lékaři s největší pravděpodobností přestanou pacientům s covidem-19 podávat monoklonální protilátky, které u varianty delta asi ze 70 procent brání vážnému průběhu nemoci covid-19.

Podle studií však v případě omikronu nefungují. I přesto Dlouhý věří, že se ještě v budoucnu uplatní. „Dokud tu budou pacienti s deltou, budeme monoklonály podávat,“ řekl v Rozstřelu.

Problém vidí v tom, že monoklonální protilátky chrání jen tři týdny a tělo si je „nezapamatuje“. „Když se s virem po nějaké době setkáte znovu, organismus se už zase neumí bránit,“ vysvětlil lékař. Přesto látky vyzdvihl jako účinný prostředek, o který by se lidé neměli bát požádat svého lékaře. Zejména neočkovaní jinak končí na JIP.

„Na jednotkách intenzivní péče už je to jedna ku jedné. Kdo se na ně s covidem dostane, má padesátiprocentní šanci na záchranu,“ varoval. Dodal však, že takovému scénáři zabrání očkování, zejména posilující dávka. „Kdo má tři dávky, tak z 93 procent neskončí na JIP a z 99 procent nezemře,“ míní Dlouhý.

Zmínil i podle svých slov absurdní kontrast, kdy lidé odmítají finančně nenákladné očkování, ale žádají o drahé monoklonální látky. „O vakcíně nám říkal jeden feťák, že si přeci nenechá píchnout ‚to svinstvo’, zatímco měl za sebou léta užívání pervitinu,“ prozradil.

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button