KoronavirusObecné

„Kde chybí logika, nastupuje improvizace.“ Zlín otevřel díky novele vánoční trhy

Vánoční trhy si po svém vyřešila zlínská radnice. Zrušila sice dlouho dopředu plánované adventní a vánoční jarmarky, schválením novely městského tržního řádu ale zároveň rozšířila o prostranství náměstí Míru klasické trhy. Ty se konají o několik stovek metrů dál vedle náměstí.

 

Mezi nové prodejní prostory patří vedle těch stávajících v části parkoviště u klubu kultury také navazující části ulice Soudní, třídy T. Bati a náměstí Míru.

„S ohledem na zrušení programu na náměstí Míru je tak aktuálně možné trhy rozšířit i do této lokality,“ uvedl mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

Trhovci tak ve středu otevřeli své stánky. „Je zde dlouhodobý záměr města rozšířit stávající rekonstruované tržiště o další frekventované plochy směrem k centru,“ obhajoval rozšíření prostor městského tržiště o prostor tradičních vánočních trhů primátor Zlína Jiří Korec (ANO).

„Zároveň se s ohledem na aktuální situaci s šířením nemoci covid-19 jeví jako maximálně vhodné a celospolečensky potřebné co nejrychleji navýšit počet venkovních prodejních zařízení, jelikož při nakupování v nich je riziko šíření této nemoci značně nižší než v uzavřených prostorech budov,” dodal.

Radnice tak zřejmě podlehla tlaku nespokojených Zlíňanů, kteří nechtěli přijít o své předvánoční nákupní rozjímání při trzích na náměstí Míru.

„Upřímně by mne zajímalo, o co víc jsou nebezpečnější venkovní prodejní prostory proti uzavřeným supermarketům, které pomalu praskají ve švech a lidé se v nich normálně potkávají,“ uvedla na facebookovém profilu primátora Zlína jedna z diskutujících.

„V supermarketech je rozhodně větší riziko než kdekoliv venku. To jsme řešili i s hygienou, bohužel odborníci v Praze, nikoliv politici, rozhodli jinak, za mě nepochopitelně a špatně,“ reagoval Korec.

Snad se tam potkáme

„Čekání na to, že někoho z těch, co určují opatření proti covidu-19, napadne, že v opatřeních chybí logika je evidentně zbytečné,“ píše na svém facebookovém profilu náměstkyně primátora Kateřina Francová (STAN).

„A tak můžeme mít otevřeny nákupní centra, restaurace a hospody do 22 hodin, ale nemůžeme si ve venkovním prostředí koupit nic ze stánků na vánočních trzích. Kde chybí logika, nastupuje improvizace,” zlobí se Francová.

„Kvůli zvýšenému zájmu trhovců jsme rozšířili tržní místo i na střed města a schválili tak novelu tržního řádu s rozšířením tržiště Pod kaštany. Trošku jinak, omezeně, ale snad se tam potkáme,” dodala náměstkyně primátora.

Prodej potravin, nápojů a režim jejich konzumace se na náměstí podle primátora řídí aktuálně platnými opatřeními.

Vedle oblečení a ozdob se tam ale prodávají i potraviny a rozlévané alkoholické nápoje, především svařák a punč.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button