KoronavirusObecné

Epidemie dál klesá, ve čtvrtek přibylo 14 229 nakažených

Ve čtvrtek přibylo 14 229 nově nakažených koronavirem, proti minulému čtvrtku je to pokles o téměř 4400. Nynější údaj je nejnižším počtem infikovaných ve všední den za poslední tři týdny. Opět se snížila incidence. V nemocnicích je s covidem 6321 lidí.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil na 6 321, v těžkém stavu je 1 086 z nich. Dále klesá také incidenční číslo, k dnešku připadá v Česku na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní 938 nakažených.

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty nakažených klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Tento týden zatím laboratoře v Česku odhalily 65 438 nových případů koronaviru. Za první čtyři dny minulého týdne jich bylo zhruba o 14 000 více. Předminulý týden pak od pondělí do čtvrtka přibylo více než 86 000 nakažených.

Stále vysoký je ovšem počet obětí. Každý den v prosinci zemřelo s nákazou minimálně 100 lidí. Výjimkou je středa s 96 úmrtími a čtvrtek s 54 úmrtími. Údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou. Od začátku epidemie dosud v zemi zemřelo s koronavirem celkem 34 242 lidí.

Laboratoře ve čtvrtek provedly přibližně 105 000 testů, o 26 000 méně než před týdnem. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 6,3 procenta vzorků, což je mírný pokles proti minulému týdnu.

U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních 13,61 procenta, zhruba stejně jako minulý čtvrtek. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesla pozitivita z 34,74 na 33,13 procenta.

Laboratoře prověřují dalších osm podezření na koronavirovou variantu omikron, která se dosud v Česku potvrdila u dvou lidí. Šest případů je podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové z Jihomoravského kraje a po jednom v Praze a ve Středočeském kraji.

Na jižní Moravě je podezření na omikron u dvou zdravotních sester z Fakultní nemocnice Brno, dvou jejich dětí a také u dvou žáků základní školy v Adamově na Blanensku. Svrčinová uvedla, že všichni mají bezpříznakový nebo velmi lehký průběh nemoci.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button