KoronavirusObecné

Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku proti covidu-19

Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19. Dohromady bude v zásilkách asi přes 14 000 dávek. Vyplývá to ze středečního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na Twitteru.

Molnupiravir je antivirotikum od americké firmy Merck. Léčivo mělo podle dřívějších údajů firmy asi 50procentní účinnost při předcházení hospitalizaci po nákaze koronavirem.

Agentura Reuters ale na konci listopadu uvedla, že podle posledních výzkumů má molnupiravir jen asi 30procentní účinnost. V Česku se používají pro léčbu nakažených i další přípravky. Vojtěch dnes sdělil, že je jich dostatek.

„Kromě monoklonálních protilátek už příští týden přijdou dvě palety nového tabletového antivirotika molnupiraviru. To je 5760 dávek,“ oznámil ministr.

O týden později pak dorazí další tři palety molnupiraviru. Výhodou tohoto léku je podle Vojtěcha to, že ho můžou pacienti užívat doma. Podává se totiž v tabletách.

V Česku se také pro předcházení vážných následků nákazy koronavirem používají tzv. monoklonální protilátky, které jsou ale podávány infuzí. Vážnému průběhu nemoci mohou monoklonální protilátky zabránit podle odborníků z 30 až 50 procent.

Ministr zdravotnictví 22. listopadu oznámil, že Německo darovalo České republice 10 tisíc dávek protilátkových léků Regn-Cov-2 od firem Regeneron a Roche. Některé české nemocnice krátce předtím informovaly, že jim protilátkové léky docházejí.

Lék na covid-19 ve formě tablet, který by mohl ulevit přetíženým nemocnicím, připravuje také farmaceutická společnost Pfizer.

Firma 16. listopadu oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení povolení k nouzovému používání své pilulky s názvem Paxlovid.

Podle předběžných výsledků klinických testů snižuje tento přípravek riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button