KoronavirusObecné

Covid se vrátil do alpských středisek. V Rakousku ochromuje turismus

V Rakousku začala pátá covidová vlna, oznámila ve středu expertní rada. Infekce nakažlivější variantou omikron se šíří hlavně v alpských zimních střediscích mezi personálem a lyžařskými instruktory.

Jako by to byla časová smyčka. Z lyžařských středisek v rakouských Alpách se předloni v zimě při zběsilém úprku lyžařů před náhlým lockdownem rozšířila koronavirová nákaza do Evropy. Covid-19 těžce poznamenal i loňskou sezonu. Letos doufali provozovatelé v lepší rok, ale plány hatí nakažlivější varianta omikron.

To, že se nákaza znovu dováží z lyžování, ukázala čísla nizozemského úřadu pro veřejné zdraví. Téměř 1000 lidí, u kterých testy minulý týden prokázaly nákazu koronavirem, bylo v předchozích 14 dnech v Rakousku.

Epicentrum Kitzbühel

Znovu se přitom skloňuje název střediska Ischgl, které se nechvalně proslavilo už na začátku roku 2020. Na konci loňského prosince se tam objevilo ohnisko nákazy mezi zaměstnanci jednoho z après-ski barů. Na rozdíl od samotného začátku pandemie je na tom teď Ischgl v porovnání s dalšími centry zatím dobře.

Právě lyžařská centra vynikají v počtu nakažených, píše list Der Standard. Ve středu měl nejvyšší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel okres se známým turistickým střediskem Kitzbühel. Region hlásil téměř čtyřnásobek celostátní hodnoty sedmidenní incidence, která byla v Rakousku 261. Případů nákazy přibývá i v dalších alpských centrech, jako je Kirchberg in Tirol, St. Anton am Arlberg a ve Vorarlbersku na západě země.

Deník Kurier upozorňuje, že se incidence vztahuje ke stálým obyvatelům obcí, a nebere tudíž v úvahu, že počet lidí a tím pádem testovaných a také nakažených přibývá v alpských městečkách kvůli ubytovaným hostům a sezonním zaměstnancům. Na alpské hotspoty ale poukazuje srovnání absolutního počtu nakažených: Lyžařská střediska následují hned za velkým městem, jako je Innsbruck.

Nejhorší scénář počítá se 17 tisíci nakažených

Rakouská expertní rada při ministerstvu zdravotnictví, která předpovídá vývoj pandemie, ve středu varovala, že šíření nákazy v zemi kvůli variantě omikron výrazně zrychlí. Odborníci oznámili, že v zemi začala pátá covidová vlna. Příští týden by v Rakousku mohlo přibývat při špatném vývoji až 17 tisíc nakažených denně. Dosavadní rekord je 15 800 nakažených z 19. listopadu, tedy ze čtvrté vlny, kvůli které v Rakousku platil několik týdnů lockdown.

Zvlášť zasažené má být právě alpské Tyrolsko a také Salcburk a Vídeň. V Tyrolsku by mohla sedmidenní incidence dosáhnout hodnoty až 3000, varovali odborníci. V Česku byla ve středu incidence celostátně na čísle 368.

I když nápor nakažených Tyrolsko teprve čeká, už teď museli kvůli onemocněním mnoha zaměstnanců nebo povinné karanténě zavřít některé podniky. Portál OE24 píše, že středisko Kitzbühel se ocitlo na pokraji krachu. Kvůli výpadku zaměstnanců uzavřel jeden ze svých podniků i tamní hoteliér Christian Harisch.

Hotely nemají personál

„Se současnými pravidly karantény nemůžeme provoz udržet v chodu. Musíme zavřít, protože máme příliš málo číšníků,“ řekl Harisch pro OE24. Vládu proto vyzval buď ke změně karanténních pravidel pro očkované, nebo k vyhlášení týdenního lockdownu pro cestovní ruch od neděle 10. ledna. „Vše je přetíženo: testovací kapacity, trasování kontaktů. Můžeme se z toho dostat jen tehdy, když rychle padne rozhodnutí,“ vyzval vládu Harisch.

Rakouský kabinet bude o pandemickém vývoji jednat se spolkovými zeměmi a odborníky ve čtvrtek dopoledne. Řešit se má zajištění chodu kritické infrastruktury a tím pádem uvolnění pravidel karantény a izolace.

Na zasněžených svazích zasáhl covid znovu silně profesní skupinu lyžařských instruktorů, upozorňuje Der Standard. Hotspoty v lyžařských školách hlásí hned několik míst, často jde přitom o cizince, kteří si v Alpách plní potřebnou praxi. Hůře placení instruktoři bydlí ve společných ubikacích, což šíření nákazy usnadňuje. Infekce má u většiny nakažených velmi mírný průběh.

Instruktoři jsou nakažení například ve Flachau ve spolkové zemi Salcbursko, kde se příští týden bude konat ženský závod Světového poháru v alpském lyžování. „Máme problém se zaměstnanci a lyžařskými instruktory, kteří se navzájem infikují v ubytování,“ cituje list Standard starostu obce Thomase Oberreitera z ÖVP. Incidence v městečku dosáhla hodnoty 4172. Zhruba dvě třetiny nakažených jsou podle starosty instruktoři nebo hosté, kteří si musí odbýt izolaci na hotelových pokojích.

I ve Flachau už musely kvůli nemocnému personálu omezit provoz některé restaurace a lyžařské školy. Karantény se starosta Oberreiter v souvislosti s lyžařským mistrovstvím nebojí. V roce 2020 byla obec jednou z prvních, které se v Rakousku povinná úplná karanténa dotkla.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button