Koronavirus

Arenberger: Fotbal můžete od pondělí hrát bez brankářů. Nemusíte mít test ani roušku

Od pondělka budou povoleny veškeré sportovní aktivity venku v maximálně 20členných skupinách, potvrdil na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Komplikace to ale může být pro fotbalisty, jak podotkl i Arenberger. „Budou trošku ošizení o brankáře,“ zavtipkoval.

Povolení sportovní činnosti vyplývá z uvolnění pravidel pro shromažďování, které v úterý těsně před odvoláním předchozího ministra Jana Blatného schválila vláda. V případě sportování pod širým nebem na tom ministerstvo nic nezměnilo.

„Venku mohou sportovat skupiny až dvaceti lidí bez využití vnitřních prostor sportovišť. Není tam žádné jiné omezení. Nebudou potřeba testy, jako sportovci si mohou sundat roušku a nemusejí dodržovat rozestupy. Prostě dvacet lidí si může zahrát fotbal, i když budou trošku ošizení o brankáře,“ řekl ministr.

Situace od pondělka tak bude uvolněnější, než pro první fázi obnovování amatérského sportu navrhovalo sportovní prostředí. Zástupci svazů a Národní sportovní agentury chtěli, aby se začalo s tréninky desetičlenných skupin sportovců maximálně do 19 let s testy a dodržováním rozestupů. Pro sport budou venku platit stejná pravidla jako pro jiné aktivity povoleného počtu lidí. Jeho výrazné restrikce neumožňuje pandemický zákon, podle něhož se opatření v Česku budou od pondělka řídit.

ČUS: Spolky vnitřní sportoviště využívat mohou

Česká unie sportu uvítala povolení obnovit tréninkovou činnost. Rozchází se však s ministrem ve výkladu o využití vnitřních sportovišť. „Náš výklad vychází vždy z oficiální dokumentace. Já názoru pana ministra věcně rozumím, ale text zveřejněného mimořádného opatření ministerstva pracuje s pojmy, které takto vyložit nelze. Předpokládám, že ministerstvo provede nějakou korekci. Jinak ale celkově přístup pana ministra ke sportu vítáme,“ uvedl generální sekretář ČUS Jan Boháč v tiskové zprávě.

Podle výkladu unie vnitřní sportoviště nemůže využívat veřejnost, ale spolky, které jsou jejich přímými provozovateli do počtu 10 osob, ano. Ministerstvo však nechá uvnitř sportovat jen profesionály, nikoliv amatéry.

„My se shodujeme, že lze názor pana ministra respektovat a členům ČUS takový přístup doporučit, přestože si myslíme, že je možné zajistit bezpečné podmínky pro organizovaný sport 10 lidí i v halách. Pokud ale doporučení někdo neakceptuje, nemůže za to být postihován, pokud nebude upraveno stávající znění mimořádného opatření,“ dodal Boháč.

Arenberger: Uvažujeme jako doktoři, ne jako právníci

Přetrvávající uzavření vnitřních sportovišť napadla Česká komora fitness (ČKF), která se proti tomu ohradila předžalobní výzvou. Arenberger si uvědomuje, že plošné uzavření vnitřních sportovišť nebude právně udržitelné dlouho. „U soudu to určitě dopadne v náš neprospěch a jsme si toho vědomi. Nedá se nic dělat, uvažujeme trochu jako doktoři, ne jako právníci. Aspoň získáme nějaký čas navíc,“ řekl.

Na tiskové konferenci také zaznělo, že Česko se už nebude řídit protiepidemickým systémem PES. Ministerstvo zdravotnictví bude připravovat nová pravidla pro rozvolňování, první varianta by podle něj měla být hotová zhruba za dva týdny. „Na ,psa‘ zapomeňte, pokud to není váš pes v boudě na dvorku. Budeme pracovat trošku jiným způsobem,“ uvedl Arenberger s tím, že nová pravidla by ale měla z nynějšího protiepidemického systému vycházet.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button