KoronavirusObecné

Akcie v USA posílily díky příznivým zprávám o vakcíně firem Pfizer a BioNTech

Americké akcie ve středu mírně posílily, investoři přivítali povzbudivé informace o vakcíně proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. K růstu akciového trhu přispěly společnosti působící v oblasti cestovního ruchu, například aerolinky. Posilovaly rovněž akcie telekomunikačních či zdravotnických firem.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,10 procenta a uzavřel obchodování na 35.754,75 bodu.

Širší index S&P 500 stoupl o 0,31 procenta na 4701,21 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,64 procenta na 15.786,99 bodu.

Společnosti Pfizer a BioNTech ve středu oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny proti nové koronavirové variantě omikron.

Výsledky podle nich naznačují, že při naočkování třemi dávkami poskytuje vakcína vysokou úroveň ochrany proti onemocnění.

Firmy rovněž uvedly, že pracují na nové verzi očkovací látky namířené specificky proti variantě omikron. Doufají, že dostupná bude do března.

Na devizovém trhu dnes americký dolar oslaboval vůči koši měn, zmírnění obav z hospodářských dopadů nové koronavirové varianty omikron podpořilo zájem investorů o rizikovější aktiva.

Euro si vůči dolaru kolem 22:00 SEČ připisovalo zhruba 0,7 procenta na 1,1348 USD.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel zhruba půl procenta na 95,88 bodu. Zůstává nicméně nedaleko 16měsíčního maxima, na které se vyšplhal minulý měsíc.

„Zdá se, že obavy ohledně omikronu mírně polevují,” uvedl analytik Michael Brown ze společnosti Caxton.

„Objevuje se čím dál více údajů, i když nepotvrzených, které signalizují, že infekce způsobené novou variantou jsou mírnější, než se dříve předpokládalo,” citovala jej agentura Reuters.

Britská libra se dostala pod zvýšený tlak po zprávách, že britská vláda se chystá ohlásit nové koronavirové restrikce.

Vůči dolaru sestoupila až na letošní minimum 1,3162 USD. Později však velkou část ztrát smazala a kolem 22:00 SEČ vykazovala pokles o desetinu procenta na 1,3227 USD.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button