KoronavirusObecné

Zdravotníci nebudou muset na testy. Ale jen ti očkovaní

Vláda rozhodne o povinném testování ve firmách, úřadech a bezpečnostních sborech. Zdravotníci mají v návrhu nařízení výjimku – pokud mají plné očkování.

Očkovaných lékařů, zdravotních sester a dalších zdravotníků se nakonec s největší pravděpodobností nedotkne nové protipandemické nařízení, o němž jedná ve středu vláda premiéra Petra Fialy (ODS).

Ministerstvo zdravotnictví dalo nemocnicím a zdravotnickým zařízením výjimku. Personál, který očkování nemá, se však bude muset testovat nadále.

Seznam Zprávy mají k dispozici návrh nařízení, kterým vláda povinné testování zavede. Úředníků ve státních úřadech, zaměstnanců ve firmách, podnikatelů, hasičů, vojáků, soudců nebo vězňů se v něm týká povinné testování bez výjimky – tedy i těch, kteří jsou očkováni

Povinné testování by mělo začít od 17. ledna. Test na covid-19 by měl každý podstoupit dvakrát týdně.

Pro nemocnice bude platit opatření z loňského srpna. Podle něho se zaměstnanci v nemocnicích testují jednou týdne profesionálně provedeným antigenním testem. Ředitelé nemocnic však připomínají, že testují jen neočkované.

„Testujeme tak všechny antigenním testem, kteří buď nejsou očkováni vůbec, nebo mají zatím první ze dvou dávek vakcíny,“ řekl ředitel Fakultní Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.

Stejný systém funguje i jinde. Třeba v Ústavu hematologie a krevní transfuze, kde podle jeho ředitele Petra Cetkovského také testují jen neočkované zaměstnance.

„Testy neočkovaných probíhají také u nás už od loňského sprna,“ uvedl pak šéf Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl.

Ve zmíněném návrhu, o němž jedná vláda, se také uvádí, že ti zaměstnanci, kteří budou mít pozitivní samotest, by měli jít na pět dní do karantény.

První den po konci karantény by pak znovu museli podstoupit antigenní test. A v případě, že bude stále pozitivní, následovala by opět karanténa. V současné době se musí pracovník po pozitivním samotestu dostavit na oficiální odběrové místo na PCR test.

Podle návrhu tohoto mimořádného opatření má mít také zaměstnavatel povinnost ohlásit hygieně člověka, který test odmítne.

„V případě, že zaměstnanec odmítne podstoupit test podle bodu 2, nařizuje se zaměstnavateli tuto skutečnost bez zbytečného odkladu ohlásit místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví,“ stojí v návrhu mimořádného opatření, který bude ve středu projednávat vláda.

Takový zaměstnanec bude muset mít respirátor, jíst odděleně a pokud možno se zdržovat jeden a půl metru od ostatních kolegů.

„Zaměstnavateli se nařizuje zajistit organizačním opatřením omezení setkávání tohoto zaměstnance s ostatními osobami v době přítomnosti na pracovišti na nezbytnou míru,“ stojí dále v návrhu.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button