Koronavirus

Vláda omezila volný pohyb osob a zpřísnila pravidla

Vláda omezila volný pohyb osob. Lidé by měli omezit kontakt s jinými osobami, při rodinných návštěvách doporučuje ministr Hamáček nosit respirátor.

Vláda povoluje cesty do vlastních rekreačních objektů pouze pro osoby z jedné domácnosti.

Ubytovací služby budou moci využívat pouze osoby na služební cestě, budou se muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby.

Nově se bude smět ubytovat jen samotný pracovník bez rodiny a prokázat se bude muset potvrzením od zaměstnavatele nebo objednavatele služby v případě živnostníka.

Hotely a penziony jsou otevřené pro obchodní cestující a pro lidi v izolaci. Také zde mohou přebývat cizinci, kteří nemají bydliště v České republice, ale pobývají zde v souladu s jinými předpisy, řekl ministr Havlíček.

Lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému, rozhodla vláda.
V autoškolách budou muset učitelé i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2. Dále se ale budou moci řidičské lekce konat, řekl ministr Havlíček.
Kabinet nestanovil vzdálenost, do níž se lze kvůli covidu vzdálit z bydliště. Hamáček nevyloučil, že by to mohlo v budoucnu platit pro okresy či kraje.

Nová pravidla začnou platit z pátka na sobotu.

Tiskovka:

Naopak povolené budou cesty do vlastních rekreačních objektů. „I tam by však měli být lidé jen z jedné domácnosti,” tlumočil doporučení vlády vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zpřísňovat vláda chce, i když systém PES, který zřídilo ministerstvo zdravotnictví pro snadnější orientaci v opatřeních, se už 15. den pohybuje v číslech odpovídajících 4. stupni opatření, zatímco dál platí nejpřísnější „pětka”.

Potřebu zpřísnění opatření Babiš ve středu vysvětloval naplněností nemocnic i počty nových případů covidu-19.

Pokles počtu nakažených z posledních dnů se prakticky zastavil. Za středu přibylo v Česku 8452 případů, což je o málo víc než ve středu minulého týdne. S nákazou se aktuálně potýká přes 97 tisíc lidí, v nemocnicích jich je šest tisíc, z toho necelá tisícovka ve vážném stavu.

Podle Babiše mají občané dodržující opatření pocit, že se pravidla nedostatečně vymáhají, oponenti opatření je pak odmítají a nedodržují, premiér to uvedl s tím, že bude také nutné zvážit, jak pravidla zpřísnit či lépe vymáhat.

O jaká opatření půjde, ministři ještě ve středu nevěděli. Šéf resortu průmyslu Karel Havlíček v České televizi řekl, že se zatím neuvažuje o omezení pohybu mimo bydliště.

To byla jedna z možností, již zmínil v pondělí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Když dostal na tiskové konferenci otázku na možné zpřísňování, nastínil také, že se mohly omezit styky uvnitř rodiny jen na nejbližší okruh lidí nebo že by se mohl „ultimátně“ zastavit provoz ve výrobních podnicích.

Řešit by vláda měla například i to, aby lidé neobcházeli opatření, které zakazuje poskytování ubytování. Část lidí totiž vyráží na hory a ubytovává se tam. Ubytovací zařízení mohou fungovat pro služební cesty.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button